هم رسان: یاهو یک ابزاری مخفی برای اسکن محتوای ایمیل کاربران ساخته تا این اطلاعات را به آژانس جاسوسی آمریکا ارائه نماید.

به گزارش هم رسان، هنوز کاربران یاهو با بزرگترین هک تاریخ که طی آن بیش از یک میلیارد عدد از حساب‌های یاهو هک شد، کنار نیامده‌اند که خبر تکان دهنده دیگری در مورد این شرکت فاش شده است. طبق این خبر یاهو می‌تواند اطلاعات شخصی شما را در صورت نیاز به آژانس اطلاعاتی آمریکا تحویل دهد.
بنا به گزارش رویترز، یاهو نرم افزاری سفارشی ساخته تا به طور مخفیانه به اسکن تمام ایمیل‌های کاربران خود بپردازد و اطلاعات خاص مورد تقاضای مقامات اطلاعاتی آمریکا را در اختیارشان قرار دهد. این ابزار در سال 2015 و زمانی ساخته شد که یاهو طبق حکم غیر علنی دادگاه به دستور آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) یا اف بی آی، به اسکن صدها میلیون حساب ایمیل کاربران خود ملزم شد.
به گفته برخی از کارشناسان، این اولین بار است که یک شرکت اینترنتی به چنین تقاضای گسترده‌ای از سوی سازمان جاسوسی پاسخ مثبت می‌دهد تا آن‌ها به مشاهده ایمیل‌های دریافتی، بررسی ایمیل‌های ذخیره شده و یا مشاهده ایمیل‌ها قادر شوند.

yahoo-email-nsa
این ابزار برای جست و جو یک مجموعه خاص از رشته‌های کاراکتری در ایمیل‌های یاهو طراحی شده بود و به ذخیره آن‌ها برای بازیابی از راه دور می‌پرداخت اما دقیقاً معلوم نیست جاسوسان به دنبال چه چیزی بوده‌اند. یکی از احکام دادگاه در سال 2014 نشان می‌دهد یاهو که در برابر ناسا سرسختانه ایستاده و از قبول برنامه نظارت بر ایمیل‌ها خودداری کرده بود، توسط دولت آمریکا به پرداخت 250 هزار دلار به طور روزانه تهدید شده بود.
این ابزار جست وجوی ایمیل بسیار مرموز عمل می‌کند و حتی گروه امنیتی خود یاهو نیز از اهداف پشت این برنامه بی اطلاع است. یاهو در بیانیه‌ای کوتاه در پاسخ به ادعای رویترز گفت: «یاهو شرکتی مطیع قانون است و مطابق با قوانین ایالات متحده عمل می‌کند.»
این شرکت از هر گونه اظهار نظر بیشتر خودداری کرد. این احتمال وجود دارد دیگر شرکت‌های اینترنتی نیز طبق حکم دادگاه مجبور به فاش کردن اطلاعات شخصی کاربران خود شوند زیرا سازمان جاسوسی آمریکا نمی‌داند سوژه‌های مور نظر از چه سرویس ایمیلی برای برقراری ارتباط خود استفاده می‌کنند.

منبع: hackernews