هم رسان: Kunlong یا AG600 هواپیمای آبی خاکی ساخت چین است . گفته می شود که این بزرگترین هواپیمای آبی خاکی ساخته شده است. AG600 پرواز اولیه خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است. این هواپیما در شهر جنوبی جوهای چین به هوا برخواست و پس از یک ساعت پرواز به زمین نشست. به گزارش آژانس خبرگزاری رسمی چین Xinhua، این هواپیما اوایل صبح به هوا برخواست تا پرواز اولیه خود را تکمیل کند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، Kunlong بال هایی به طول 28.8 متر دارد و مجهز به 4 موتور توربین دار برای تامین انرژی آن است. این هواپیما می تواند 50 نفر را جابه جا کند و به مدت 12 ساعت در هوا بماند.

«هوآنگ لینگ کایی» طراح اصلی این هواپیما می گوید:” پرواز اولیه موفقیت آمیز این هواپیما باعث شد تا کشور چین در میان معدود کشورهای جهان قرار بگیرد که قادر به ساخت یک هواپیمای آبی خاکی بزرگ شده اند.”
این هواپیما تقریبا به اندازه بوئینگ 737 و خیلی کوچکتر از Spruce Goose است که توسط هوانورد میلیاردر یعنی هاوارد هیوز ساخته شده است. این هواپیما باله هایی به طول 97 متر دارد و طول آن 67 متر است. این هواپیما تنها یک پرواز کوتاه در سال 1947 انجام داد.
در حالیکه گزارشات حاکی از این هستند که این هواپیمای آبی خاکی کاربردی نظامی دارد، اما این هواپیما تنها برای ماموریت های نجات دریا و اقدامات آتش نشانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. طبق گزارشی از رسانه ملی این کشور، تاکنون 17 سفارش ساخت برای Kunlong در شرکت Aviation Industry Corp of China که تولید کننده دولتی این هواپیمای آبی و خاکی است به ثبت رسیده است.