هم رسان: تاکنون قابلیت جمع آوری اطلاعات ویندوز 10 مورد انتقاد بسیاری قرار گرفته است چرا که بیشتر کارشناسان معتقدند که این قابلیت به حریم خصوصی افراد تجاوز می کند، اما مایکروسافت اخیرا با یک چالش قانونی درباره نحوه برخورد با اطلاعات کاربران مواجه شده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از انگجت، اداره محافظت از داده ها در کشور هلند اعلام کرده است که ویندوز 10 حتی پس از تغییراتی که در نسخه Creators Update اعمال شده است، قانون محافظت از داده های این کشور را نقض می کند. ادعا می شود که مایکروسافت به صراحت درباره نوع اطلاعات مورد استفاده خود و دلایل نیاز به این اطلاعات به کاربران اطلاع رسانی نمی کند. به علاوه، مسئولان معتقدند که تنظیمات پیش فرض ویندوز جلوی کاربران را از اعلام پذیرش واقعی خود برای جمع آوری اطلاعات می گیرد.
ویندوز به طور پیش فرض تمام اطلاعات را در حین فرایند نصب به اشتراک می گذارد و تنها از شما می خواهد که این شرایط را بپذیرید. قانون مراقبت از اطلاعات یا DPA می گوید: این که شما این تنظیمات را تغییر نمی دهید به این معنا نیست که مجوز آنها را داده اید. قانون گذار همچنین اعلام می کند به روزرسانی Creators Update اولویت های حفظ حریم خصوصی کاربران را نادیده می گیرد و مایکروسافت به وضوح اعلام نمی کند که مرورگر Edge به طور مداوم در حال جمع آوری اطلاعات با استفاده از این تنظیمات پیش فرض است.

اما جای تعجب نیست که مایکروسافت با این یافته ها موافق نیست. مایکروسافت در پاسخ خود به DPA نگرانی های موجود در اظهارات مسئولات هلندی با جزئیات کامل توضیح می دهد. مایکروسافت ادعا می کند که ویندوز 10 به کاربران درباره اطلاعاتی که جمع آوری می کند و نحوه استفاده از آنها اطلاع رسانی می کند، با این وجود اذعان دارد که کاربران باید به بخش توافقنامه حریم خصوصی و یا “learn more” هدایت شوند تا به اطلاعات کاملی دست یابند. مایکروسافت می گوید که برای درک بهتر مشکلات مربوط به سازگاری و بررسی خرابی های تکراری در اپیکیشن ها که ممکن است به یک مشکل امنیتی اشاره داشته باشد، حداقل به اطلاعات بعضی از دستگاهها نیاز دارد همچنین همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، مایکروسافت قبول ندارد که رویکرد آن نسبت به پیش فرض های نرم افزاری از اعلام رضایت واقعی کاربران جلوگیری می کند.
مایکروسافت قصد دارد که در مورد بررسی این نقض ها با این سازمان همکاری هایی داشته باشد، اگرچه اختلافات حاکی از آن است که امیدی برای به توافق رسیدن طرفین در آینده ای نزدیک وجود ندارد. به هر حال، این ادعای هلندی می تواند پیامد های گسترده ای داشته باشد. اگر مایکروسافت تمایلی برای ایجاد نسخه ای از ویندوز 10 با تغییراتی در زمینه حفظ حریم خصوصی برای کشور هلند نداشته باشد، ممکن شاهد این باشید که این مسئله سیاست های جمع آوری اطلاعات را در سرتاسر دنیا تغییر دهد.