هم رسان: مایکروسافت درمورد جمع آوری داده ها در ویندوز 10 با مشکلاتی مواجه شده است. در سال 2016 کشور فرانسه از این شرکت خواست تا ردیابی کاربران ویندوز 10 را متوقف کند و اتحادیه اروپا نیز نگرانی های خود را درباره حریم خصوصی داده ها نیز مطرح کرد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، در حال حاضر این شرکت شفاف سازی های زیادی درباره داده های ارسالی ویندوز کرده است. مایکروسافت قصد دارد یک ابزار جدید ارائه دهد که به کاربران اجازه می دهد تا داده هایی که دستگاه ویندوز 10 آنها به مایکروسافت ارسال می کند را زیر نظر بگیرند.
مایکروسافت نیز مانند دیگر شرکت های نرم افزاری انواع داده های نامشخصی از سیستم عامل خود جمع آوری می کند تا به ارتقاء تجربه کاربری کمک کند و قابلیت های جدید را توسعه دهد. ویندوز 10 پیش از ارسال این داده ها به سرورهای مایکروسافت آنها را رمزگذاری می کند.
اما ویندوز اینسایدر ها (به کسانی که علاقه دارند تا نسخه های آزمایشی سیستم عامل ویندوز را تست کنند و نظرات خود را با تیم برنامه نویس مایکروسافت در میان گذارند، ویندوز اینسایدر گفته می شود) می توانند از یک ابزار جدید با نام Windows Diagnostic Data Viewer استفاده کنند که با شروع همین هفته در اختیار آنها قرار خواهد گرفت. این ابزار جدید به کاربران اجازه می دهد تا داده های ارسال شده به سرورهای مایکروسافت توسط دستگاه ویندوز 10 را مشاهده کنند.

داده های ارسال شده اغلب شامل گزینه های پیکربندی، اتصال دستگاه، داده های اجرایی، اپلیکیشن های نصب شده و غیره هستند. کاربران می توانند کوچکترین اجزاء موارد ارسال شده را مشاهده کنند و در واقع به همه موارد دسترسی داشته باشند.
ابزار Windows Diagnostic Data Viewer که ازMicrosoft Privacy Dashboard جدا شده است به کاربران اجازه می دهد تا داده های تشخیصی خود را مشاهده و بررسی کنند و در مورد آنها عکس العمل نشان دهند. مایکروسافت همچنین Privacy Dashboard با یک صفحه جدید Activity History به روزرسانی کرده است که روشی آسان و واضح برای مشاهده داده های مرتبط با حساب مایکروسافت کاربران ارائه خواهد کرد.
ویندوز اینسایدر ها می توانند این قابلیت جدید را هفته آینده پیش از تمامی کاربران دریافت کنند.