هم رسان: زمانی که تمام طول روز را با یک گوشی هوشمند لمسی کار میکنید، فکر میکنید تمامی صفحات موجود در اطرافتان باید با لمس، عکس العمل نشان دهند اما داشتن برخی وسایل با صفحه لمسی نمی تواند برای شما مفید باشد.

به گزارش هم رسان، صفحه نمایش لمسی درگوشی های هوشمند، تبلت ها و سیستم های دو منظوره هیبریدی که از نوت بوک به تبلت تبدیل می شوند، ضروری است. این صفحات لمسی حتی مزایای بسیار زیادی را در صفحه نمایش های بزرگ رایانه های شخصی یکپارچه (all-in-one) خانگی ارائه می کنند اما خرید یک لپ تاپ سنتی با صفحه نمایش لمسی ایده ای اشتباه است.
در اینجا پنج مورد از دلایلی که شما نباید یک نوت بوک با صفحه نمایش بخرید، ارائه شده است:

1. قیمت بالا
برخی از لپ تاپ تنها با یک صفحه نمایش لمسی در بازار موجود هستند اما در لپ تاپهای دیگر صفحه نمایش لمسی به عنوان یک گزینه ای اختیاری با هزینه بیشتر در زمان پیکربندی سیستم از طرف فروشندگان معرفی می شود. مثلاً شرکت لنوو لپ تاپ ThinkPad T460s دارای صفحه نمایش لمسی را 75 دلار بیشتر از همین مدل بدون صفحه نمایش لمسی ارائه کرده و شرکت دل هم XPS 13 را با قیمت 350 دلار روانه بازار کرده است، اگرچه در این مدل وضوح تصویر از p1080 به 3200 در 1800 افزایش یافته است.

1467214429-670x256

اما اگر مدل دارای صفحه نمایش لمسی هزینه بیشتری نداشته باشد و یا اینکه نوت بوک مورد نظر شما تنها با صفحه نمایش لمسی موجود است، بهتر است از خرید آن صرف نظر کنید چون این لپ تاپها دقیقاً مثل این است که تماس تلفنی و تبلیغاتی به شما بگوید یک سفر دریایی رایگان برنده شده اید!

2. عمر باطری ضعیف
در این نوت بوک ها قابلیت touch digitizer همیشه روشن است، هرچند شما از آن استفاده نکنید باز هم انرژی بیشتری صرف خواهد کرد. در نتیجه عمر باطری 15 تا 25 درصد کاهش می یابد. برای مثال، در آزمایشی که ما با لپ تاپ مدل ThinkPad T460 در دو نسخه صفحه نمایش لمسی و غیر لمسی انجام دادیم، عمر باطری مدل غیرلمسی 17 ساعت و 4 دقیقه بود اما باطری مدل لمسی بعد از 13 ساعت و 12 دقیقه تمام شد که یک تفاوت 22 درصدی در این آزمایش دیده میشود.
اگر یک لپ تاپ با صفحه لمسی خریدید، آماده باشید عواقب این اشتباه را بپردازید.
در آزمایش HP EliteBook Folio G1، عمر باطری مدل غیر لمسی به طور متوسط 7 ساعت و 22 دقیقه بود اما در مدل لمسی با یک تفاوت 35 درصدی پس از 4 ساعت و 35 دقیقه دستگاه خاموش شد. مدل لمسی این لپ تاپ از وضوح تصویر بالاتر K 4 برخوردار است و انرژی بیشتری نسبت به نسخه غیرلمسی فول اچ دی مصرف میکند. ما با استفاده از آزمایش استاندارد Laptop Mag Battery تمامی این نوت بوک ها را بررسی کردیم. همگی آنها به وای فای متصل بودند. متأسفانه پس از خرید یک لپ تاپ با صفحه نمایش لمسی دیگر هیچ راهی برای برطرف کردن این عمر باطری کم نمی توان انجام داد. در یکی از آزمونها ما صفحه نمایش لمسی (با استفاده از Windows Device Manager) را در دو نوت بوک غیر فعال کردیم اما نتایج تقریباً یکسان بود. دیجیتایزر لپ تاپ های لمسی حتی در حالت غیرفعال نیز انرژی زیادی مصرف میکند.

1467218008

3. یک رایانه ضخیم و سنگین
اگر شما یک لپ تاپ با لمسی را انتخاب کرده اید، آماده تحمل عواقب اشتباه خود باشید. وزن یک لپ تاپ دارای صفحه نمایش لمسی معمولاً بین 0.2 تا 0.4 پوند بیشتر از مدل های غیر لمسی است. به عنوان مثال، EliteBook Folio G1 بدون لمسی فقط 2.14 پوند است اما وزن مدل لمسی آن 2.26 پوند است. تفاوت بین مدل لمسی و غیر لمسی لپ تاپ Dell XPS 13 نیز کاملاً قابل توجه و 0.2 پوند (2.7 در مقابل 2.9 پوند) است.

4. دسترسی سخت به تمام صفحه کلید
زمانی که از یک گوشی هوشمند یا یک تبلت استفاده می کنید معمولاً آن را به صورت خود نزدیک نگه می دارید اما در یک لپ تاپ تاشو، باید به کل صفحه کلید دسترسی داشته باشید که می تواند مضر باشد.
«سیندی برت» از متخصصان علم ارگونومی در UCLA از مجله در مصاحبه اخیر خود گفت: « در صورتی که بخواهید مطلبی را تایپ کنید و یا کاری روی صفحه نمایش لمسی انجام دهید، مجبور خواهید بود حرکات بیشتری در قسمت کمر و دست ها داشته باشید. کارکنان بخش فروش یک مرکز خرید که مجبور هستند دست خود را دراز کنند و کل روز را پشت سیستم های صفحه لمسی پایانه فروش کار کنند، حالتی مشابه با کار با صفحه نمایش های لمسی لپ تاپ ها دارند و همگی از مشکلات پیشرفته کتف دچار عذاب هستند. »
اگر یک لپ تاپ سنتی که به تبلت تبدیل نمی شود، می خرید حتماً به دنبال یک تجربه عالی از بهره وری هستید. در نتیجه یک لولای محکم و یک صفحه کلید کاملاً کاربردی به دست می آید. پس چرا می خواهید دست خود را از روی صفحه کلید یا تاچ پد بردارید و روی صفحه نمایش ضربه بزنید؟ یک تاچ پد قدرتمند حالتهای بسیار مفید و کاربردی تری نسبت به یک صفحه نمایش لمسی ارائه می کند، حرکت های کاربردی مانند ضربه سه انگشتی، چرخش دو انگشتی و غیره. بالا و پایین رفتن در یک دسک تاپ ویندوز 10 دارای یک تاچ پد به اندازه یک صفحه نمایش لمسی راحت و رضایت بخش است.

5. زاویه دید ضعیف
اگر می خواهید لپ تاپ خود را مانند یک آینه دوتایی کنید، لپ تاپی با صفحه نمایش لمسی بخرید. بیشتر صفحه نمایش های لمسی از مواد براق ساخته می شوند که زاویه دید را محدود میکنند و بازتاب ها را نشان می دهند. تصور کنید قصد دارید چیزی را ارائه دهید و یا یک فیلم را با دوستان خود در نوت بوک تماشا کنید. فقط خود شما می توانید تصاویر را با کیفیت ببینید چون شما روبروی صفحه نمایش قرار دارید، اما دوستانتان که در زاویه 45 درجهای یا بیشتر از مرکز هستند، در تصاویر محو شده ای که می بینند، صورتشان روی صفحه نمایش افتاده است. البته بعضی از لپ تاپ های کاری دارای صفحه نمایش لمسی غیر بازتابنده هستند که از آن جمله میتوان به لپ تاپ ThinkPad T460s لنووو و T460 اشاره کرد اما اکثر سیستم ها، حتی آنهایی که ادعا می کنند به پانل های ضد تابش مجهز هستند، بسیار براق و انعکاسی هستند.

نتیجه گیری نهایی
اگر بتوانید دستگاه دومنظوره هیبریدی خود را به یک تبلت تبدیل کنید، به یک صفحه لمسی نیاز خواهید داشت. زمانی که یک صفحه نمایش لمسی بر روی یک لپ تاپ تاشو قرار می گیرد، مجبور خواهید بود تا هزینه بسیار زیادی را در قبال عمر باطری کم، سنگینی بیشتر و کارایی کمتر بپردازید اما متأسفانه، تولید کنندگان رایانه های شخصی همچنان به تولید لپ تاپ های دارای صفحه نمایش لمسی ادامه می دهند زیرا معتقدند این ویژگی بیشتر و در عین حال بلا استفاده، می تواند میزان فروش آنها را افزایش دهد. شاید در آینده ای نه چندان دور، تفاوت عمر باطری، قابلیت مشاهده و وزن بین صفحه نمایش های لمسی و غیر لمسی تا اندازهای کاهش پیدا کند و این موارد دیگر هیچ اهمیتی نداشته باشند اما اکنون این تفاوت های فاحش همچنان به قوت خود باقی هستند.

منبع: laptopmag