هم رسان: اگر می‌خواهید پا به‌پای فناوری پیش بروید، گاهی اوقات تصمیم‌گیری‌ها سخت می‌شود. برای مثال اگر شما کاربر مک هستید و هم‌زمان به هدست واقعیت مجازی آکیولس ریفت نیز علاقه دارید، مجبورید بین این دو یکی را انتخاب کنید زیرا این دو نمی‌توانند با یکدیگر کار کنند و آکیولس ریفت فقط از پی سی‌های ویندوزی حمایت می‌کند.


به گزارش هم رسان، دلیل اصلی اینکه آکیولس ریفت با مک قابل استفاده نیست به محدودیت‌های سخت‌افزاری آن بر می‌گردد. «پالمر لاکی» بنیان گذار آکیولس می‌گوید: «این‌که چه زمانی آکیولس از مک پشتیبانی خواهد کرد به اپل بستگی دارد. اگر آن‌ها یک رایانه خوب روانه بازار سازند، ما این مسئله را برطرف خواهیم کرد.» منظور لاکی از “خوب” این است که به اندازه کافی سرعت داشته باشد که بتواند از پس آکیولس ریفت بربیاید.
لاکی می‌گوید:« با نگاهی به مشخصات پی سی توصیه شده برای استفاده با هدست آکیولس، متوجه می‌شویم مکینتاش از نظر GPU کم می‌آورد. درست است که می‌توان یک مک را به پردازنده i5-4590 Core اینتل یا یک مدل سریع‌تر، حداقل 8 گیگابایت رم، HDMI 1.3، سه پورت USB 3.0 و یک پورت USB 2.0 و البته، Windows 7 Service Pack 1 64 بیتی و یا جدیدتر مجهز نمود؛ اما باز هم آکیولس به حداقل کارت گرافیک Nvidia GTX 970 یا AMD R9 290 نیاز دارد که در حال حاضر هیچ مکی حتی مک پرو، نمی‌تواند چنین عملکردی داشته باشد.»

oculus-28564
این مسئله نشان می‌دهد که اپل در استفاده از پردازنده‌های گرافیکی رده‌بالا، اولویت‌گذاری نکرده است. مثلاً شما برای یک مک پرو با line AMD FirePro D700، 6 هزار دلار هزینه می‌کنید اما آن هنوز هم با مشخصات توصیه شده برای قابل استفاده بودن با آکیولس مطابقت ندارد. بنابراین اگر آن‌ها از GPU قوی‌تر استفاده کنند ما می‌توانیم از مک پشتیبانی کنیم. اما در حال حاضر، هیچ دستگاهی از این شرکت وجود ندارد که با آکیولس ریفت قابل سازگاری و استفاده باشد.
به نظر حرف لاکی درست می‌آید چرا که بسیاری از مکینتاش‌ها با گرافیک‌هایی در سطح لپ‌تاپ به بازار می‌آیند و بیشتر آن‌ها حتی یک کارت گرافیک اختصاصی به‌عنوان یک گزینه جانبی ندارند. ظاهراً، حتی زمانی که اپل یک کارت گرافیک اختصاصی ارائه دهد، آن‌هم به اندازه کافی قدرتمند نیست تا بتواند آکیولس ریفت با آن قابل استفاده باشد. اپل مکینتاش را به‌گونه‌ای طراحی نکرده که آن‌ها بتوانند از پس هدست های واقعیت مجازی بسیار قوی مانند آکیولس ریفت برآیند. تأمین مشخصات سخت‌افزاری توصیه شده توسط شرکت Oculus VR برای اکثریت قریب به‌اتفاق رایانه‌های شخصی سخت است، آن‌هم تنها به دلیل کارت گرافیکی مورداستفاده در آن‌ها؛ بالاخره این‌یک فناوری جدید است و هم‌چنین اتفاقاتی بعید به نظر نمی‌رسد.
گروه کوک مدیرعامل اپل معتقد است واقعیت مجازی واقعاً جذاب است و برنامه‌های آن بسیار جالب است.به همین دلیل می‌توان امید داشت در آینده نزدیک اپل حداقل برای خط تولید مک پرو، GPUs سریع‌تری استفاده نماید. تا آن موقع، اگر شما یک کاربر مک هستید و واقعاً خواهان استفاده از Oculus VR هستید بهتر است به خرید یک پی سی فکر کنید.

منبع : Betanews