هم رسان: هفته های گذشته در خبرها اشاره شد که گوشی های پیکسل 2 و پیکسل 2 ایکس ال و ساعت Watch Series 3 همراه با سیم کارت eSIM (سیم کارت الکترونیکی) عرضه می شوند.

به گزارش هم رسان و به نقل از جی اس ام آرنا، استفاده از سیم کارت های eSIM امکان رضایتمندی بیشتر و امن تر (تجربه ی مشتری بهتر) و طراحی بهتر گوشی ها را فراهم می کند و علاوه بر ایجاد فرصت های جدید بازار برای اپراتورها ، دسته ی جدیدی از محصولات را برای دستگاه های قابل اتصال به ارمغان می آورد. در ادامه کمی بیشتر با این فناوری آشنا می شویم؛ باما همراه باشید.
سیم (ماژول شناسایی مشترک) کارت ها با شناسایی و تایید هویت مشترکین، داده های خاص شبکه را بر روی شبکه تلفن همراه ذخیره می کنند و در طی 27 سال گذشته متشکل از یک کارت فیزیکی حاوی تراشه هایی برای قرار دادن در گوشی ها بودند.
شاید به خاطر داشته باشید (یا شاید هم نه) که اندازه ی سیم کارت هایی که در سال 1991 (1369-70 ه.ش)در گوشی ها قرار می گرفت به اندازه یک کارت اعتباری بود! اما در طول سال ها اندازه ی سیم کارت ها به طور چشمگیری کاهش یافته است.

سیم کارت eSIM چیست و چه کارایی خواهد داشت؟
روند کاهش اندازه ی سیم کارت ها در طول 27 سال گذشته

با توجه به اینکه در طول این سال ها سازندگان تمایل زیادی به تولید گوشی های کوچک تر، باریک تر و سبک تر و در عین حال با قابلیت ها و فضای بیشتر داشته اند. حتی اخیراً سازندگان برای حفظ یک فضای میلیمتری نیز اقدام به حذف جک هدفون کرده اند گرچه برخی اعتقاد دارند که دلیل این کار تنها برای فروش هدفون های وایرلس است.
با این شرایط آیا می توان گفت سیم کارت های نانو با 12.30 میلی متر طول و 8.80 میلی متر عرض به اندازه ی کافی کوچک هستند یا خیر؟ اما، به عنوان یک طراح صنعتی، باید این نکته را به خاطر داشته باشید که فضای اشغال شده در گوشی تنها مربوط به اندازه ی خود سیم کارت نمی شود بلکه سخت افزارها و مدارهای داخلی که سیم کارت درون آن ها قرار می گیرد نیز فضایی از گوشی را اشغال می کنند. سال ها است سازندگان مجبور هستند سیم کارت های فیزیکی را از طریق سینی سیم کارت یا دیگر اسلات های داخلی طراحی و جایگزین کنند؛ این در حالی است که برای تولید گوشی های مقاوم تر و ضد آب ، هرچه ورودی های گوشی کمتر باشد بهتر است.
از همه مهم تر اینکه اگر تصمیم داشته باشید اپراتور خود را تغییر دهید یا به یک سفر خارجی بروید مجبور هستید سیم کارت جدیدی را تهیه نمایید. که البته در برخی از نقاط جهان این کار فقط گفتنش آسان است.
در سال های اخیر ، اپل سیم کات های Apple SIM را برای استفاده در آی پد معرفی کرده است و همانطور که پیش از این نیز گفتیم، گوگل و اپل امسال برخی از محصولات جدید خود را با سیم کارت های eSIM عرضه کرده اند.

سیم کارت eSIM چیست؟

سیم کارت eSIM چیست و چه کارایی خواهد داشت؟سیم کارت eSIM/Embedded SIM، یا به زبانی رسمی تر embedded Universal Integrated Circuit Card (eUICC) ، نوعی سیم کارت است که 5 میلی متر طول و 5 میلی متر عرض دارد و هنگام تولید بر روی مادربورد دستگاه لحیم می شود در حالی که عملکرد مشابهی با سیم کارت های جداشدنی دارند. این سیم کارت ها دارای قابلیت های M2M (ماشین به ماشین) و Remote Provisioning هستند. هنگامی که تعداد اعضای انجمن جهانی اپراتورهای موبایل (GSMA) به حد مطلوب برسد، زمان زیادی طول نخواهد کشید که سیم کارت های eSIM در گوشی های اپل و سامسونگ و به دنبال آن دیگر برندها به یک استاندارد تبدیل می شود.
قابلیت های Remote Provisioning در eSIM این امکان را فراهم می کند که با فعال کردن و مدیریت گوشی های خود رضایتمندی (تجربه ی مشتری) بیشتری را کسب کنیم. از طریق تنظیمات گوشی می توانیم اپراتور مورد نظر خود و برنامه ای را که می خواهیم انتخاب کنیم . به همین راحتی.
در کنگره ی جهانی موبایل امسال، «توماس هنز» ، مدیر برنامه های eSIM، در فیلمی برای ارائه ی نحوه ی کار این سیم کارت گوشی خود را با اسکن یک کد که در این نمایش بخشی از نامه ی یک اپراتور بود، فعال کرد. در فیلم نمایشی دیگر سناریو قبلی تکرار شد البته این بار با یک کد فعال سازی جهانی (Universal Activation Code)، دوباره با استفاده از اسکن،می توانستیم هر تعداد گوشی را که می خواستیم فعال کنیم.
با این اوصاف زمانی که به یک سفر خارجی بروید ، گوشی شما متوجه تغییر مکان شما خواهد شد و اپراتورهای آن منطقه را به شما نمایش خواهد داد. این فرضیه بر روی کاغذ خیلی عالی به نظر می رسد اما باید دید که آیا اپراتورها نیز از این ایده استقبال می کنند یا خیر.
مزیت دیگری که این سیم کارت ها دارند این است که گفته می شود دستگاه های آینده با این نوع سیم کارت با هزینه ی کمتری تولید خواهند شد. ناگفته نماند که ارائه ی محصولات با قیمت کمتر داستان کاملاً متفاوتی است و مممکن است هرگز اتفاق نیافتد.

اینترنت اشیاء
علاوه بر گوشی های هوشمند محصولات دیگری نیز از کارکرد های سیم کارت های eSIM بهره مند خواهند شد. به ویژه با در نظرگرفتن این نکته که گوشی های هوشمند هسته ی مرکزی برای “فعال کردن” و مدیریت دستگاه های متصل به اینترنت هستند.

سیم کارت eSIM چیست و چه کارایی خواهد داشت؟
تمامی دستگاه های اینترنت اشیاء می توانند از سیم کارت های eSIM بهره مند شوند

پیش بینی شده طی چند سال آینده دستگاه های اینترنت اشیاء تبدیل به بزرگترین دسته از محصولات متصل به اینترنت تبدیل می شوند و از گوشی های موبایل نیز سبقت می گیرند.
سیم کارت های eSIM نه تنها به کارکرد این دستگاه های متصل کمک می کنند بلکه زمینه ای را برای دسته ی جدیدی از دستگاه ها فراهم خواهند کرد که امنیت بیشتری خواهند داشت. به نظر شما اگر ساعت سلولار Watch Series 3 اپل و Gear S3 frontier LTE سامسونگ با یک سیم کارت فیزیکی ارائه می شدند، چه می شد؟ اندازه ی بزرگتری داشتند؟ و عمر باتری آن ها کمتر بود؟
گجت های پوشیدنی تنها یک دسته از محصولاتی هستند که از مزایای eSIM بهره می برند. سازندگان خودروها با استفاده از سیم کارت های eSIM این امکان را برای مشتریان خود فراهم خواهند کرد که به سرعت خودروی خود را به شبکه ارتباطی موبایل (شبکه سلولی یا سلولار ) متصل کنند.
لپ تاپ ها با تجهیز به این نوع سیم کارت ها می توانند از بسته های داده همراه استفاده کنند.

فناوری متعلق به آینده
فناوری سیم کارت های eSIM متعلق به آینده است و یک شبه اتفاق نخواهد افتاد. به گوشی خودتان نگاه کنید، هنوز از سیم کارت فیزیکی استفاده می کند و هنوز هنگامی که بخواهید آن را به کودک یا دیگر اعضای خانوادتان بدهید یا بفروشید باید سیم کارت آن را تعویض کنید. سیم کارت eSIM به کار رفته در گوشی های گوگل پیکسل 2 و پیکسل 2 ایکس ال نیز در حال حاضر تنها برای Google Project Fi استفاده می شود و به همین دلیل برای استفاده از دیگر اپراتورها به یک سینی سیم کارت نانو فیزیکی مجهز شده اند.
آنچه مسلم است این است که در آینده با اضافه شدن eSIM به فهرست استاندارد سازندگان، پذیرش اپراتورها و چرخه ی عمر دستگاه های فعلی، سیم کارت های فیزیکی یک بار و برای همیشه به تاریخ سپرده خواهند شد و احتمالاً این اتفاق این بار 27 سال طول نخواهد کشید.