هم رسان: با ورود iOS 10 کارکرد جدیدی به دکمه Home آیفون و آی پد اضافه شده و این دکمه می‌تواند به جای حالت Slide to Unlock  گوشی را باز کند.

به گزارش هم رسان، لازم نیست تا پاییز منتظر بمانید تا کارکرد دکمه Home را تغییر دهید.کم کردن سرعت دوبارکلیک در آیفون و یا دکمه Home در آی پد، جلوگیری از دسترسی دکمه Home به ابزار Siri در صفحه نمایش قفل، فعال کردن میانبرهای سه بار کلیکی و… کارکردهای این دکمه است.

دکمه Home علاوه بر وظایف اصلی خود برای انتقال به صفحه اصلی و جابه جایی سریع بین برنامه‌های مختلف، می‌تواند به عنوان میان بر برای بعضی از قابلیت‌های مفید iOS از جمله زوم کردن بر روی صفحه نمایش و برعکس کردن رنگ‌های صفحه نمایش نیز مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین می‌توانید با استفاده از این دکمه سرعت دو بار کلیک بر دکمه Home را تغییر دهید و یا اینکه تصمیم بگیرید این دکمه به ابزار Siri و یا Apple Pay از صفحه قفل دسترسی داشته باشد یا خیر. در نهایت اینکه تصمیم بگیرید با دو بار لمس دکمه Home قابلیت  Reachability اجرا شود یا نه.

سه بار کلیک برای میان برهای دسترسی یا accessibility

مدت‌هاست در iOS مجموعه‌ای از قابلیت‌های دسترسی پذیری جالب وجود دارد. به عنوان مثال، قابلیت VoiceOver موارد موجود بر روی صفحه نمایش را با صدای بلند می‌خواند در حالی که قابلیت Zoom به شما اجازه می‌دهد با وارد کردن فشار بر روی صفحه نمایش، بر روی آن زوم کنید. قابلیت Grayscale تمام رنگ‌های روی صفحه نمایش را در سایه‌های خاکستری نمایش می‌دهد اما Invert Colors تمام رنگ بر روی صفحه نمایش را معکوس می‌کند که در زمان وب گردی در مرورگر سافاری یک حالت dark mode را ایجاد می‌کند تا دید شما در این نرم افزار بهبود یابد. دو قابلیت دیگر Assistive Touch و Switch Control مناسب کسانی است که در ضربه زدن و حرکت بر روی صفحه نمایش لمسی نیاز به کمک دارند.

take-charge-of-ios-home-button-turn-on-accessibility-shortcuts_1-100667533-large

سه بار کلیک بر روی دکمه Home برای:Triple-click the Home key for

با به کارگیری تنظیمات مفید در آیفون، این امکان برای شما فراهم می‌شود تا با سه بار کلیک بر روی دکمه Home بتوانید به قابلیت‌های accessibility دسترسی داشته باشید. همه این گزینه‌ها accessibility در پشت چندین لایه از منوها پنهان بوده و در دسترس نیستند اما با یک تنظیم ساده می‌توانید با سه کلیک بر روی دکمه Home این قابلیت‌ها را اجرا کنید.

برای این کار به Settings > General > Accessibility رفته سپس وارد قسمت پایین شوید و گزینه Accessibility Shortcut را باز کنید. سپس قابلیت‌های Accessibility که بیشتر از بقیه موارد استفاده می‌کنید را انتخاب کنید. شما می‌توانید یک مورد، همه موارد و یا فقط بعضی موارد را انتخاب نمایید.

حالا به صفحه اصلی برگردید و روی دکمه Home سه بار کلیک کنید. در صورتی که بیش از یک مورد را انتخاب کرده باشید، یک پنجره از فهرست میان برهای انتخاب شده ظاهر می‌شود که می‌توانید قابلیت مورد نظر خود را انتخاب کنید. در صورتی که فقط یک قابلیت Accessibility را انتخاب کرده باشید، این قابلیت فورا فعال خواهد شد. با سه بار کلیک مجدد می توایند این گزینه را غیرفعال کرده و یا اینکه به منوی میان برها برگردید.

تغییر سرعت دو بار کلیک

دو بار کلیک کردن بر روی کلید Home در اپل یا آیفون می‌تواند سخت تر از آن چیزی باشد که به نظر می‌رسد. اگر شما به اندازه کافی در زمان دو بارکلیک (یا سه بار کلیک) سریع عمل نکنید، به جای اینکه برای مثال بین برنامه ها جابه جا شود و یا اینکه به میان برهای accessibility بروید، به صفحه اصلی بازخواهید گشت.

take-charge-of-ios-home-button-change-home-button-double-click-speed_2-100667528-large

تغییر سرعت دو بار کلیک روی دکمه Home

چنانچه برای دو یا سه بار فشار دادن دکمه Home مشکل دارید و نمی‌توانید با سرعت لازم این دکمه را فشار دهید، روشی راحت برای کاهش این سرعت وجود دارد.

اگر شما با سرعت دو بار کلیک بر روی دکمه Home نمی‌توانید هماهنگ شوید، با انجام تنظیمات خاصی می‌توانید این سرعت را کاهش دهید. برای این منظور به قسمت Settings > General > Accessibility > Home Button بروید و سپس یکی از گزینه‌های مربوط به سرعت یعنی Default، Slow و یا Slowest را انتخاب کنید.

زمانی که این سه گزینه را انتخاب می‌کنید، هر کدام به صورت پشت سر هم چشمک خواهند زد که نشان می‌دهد با چه سرعتی باید دوبارکلیک کنید. اگر حالت Slowest را انتخاب کرده‌اید، اصلاً نگران نباشید، ما هم این گزینه را انتخاب کرده‌ایم.

غیرفعال کردن Reachability

مدل‌های قدیمی‌تر آی فون در مقایسه با نسخه‌های بدقواره آی فون 6 و آیفون 6 پلاس ضعیف‌تر هستند اما صفحه نمایش‌های 3.5 و 4 اینچی کوچک تر در مقایسه با نسخه‌های بزرگ تر یک مزیت دارند. در این نسخه‌ها شما می‌توانید در هنگام گرفتن گوشی در دست خود، به تمامی موارد موجود در صفحه نمایش دسترسی داشته باشید.

take-charge-of-ios-home-button-turn-off-reachability_3-100667532-large

ویژگی Reachability در iOS را می‌توان به طور تصادفی فراخوانی کرد. به همین خاطر گوشی‌های بزرگ تر آیفون (آیفون 6 و مدل‌های بعد از آن به جز آیفون SE) دارای قابلیت Reachability هستند. این قابلیت کل صفحه نمایش را تقریباً تا نیمه‌های صفحه پایین می‌آورد تا بتوانید به بالاترین نقطه از هربرنامه ای که در آن هستید دسترسی داشته باشید. شما می‌توانید این قابلیت را با دو بار کلیک بر روی دکمه Home فعال کنید اما توجه داشته باشید نباید روی دکمه فشار دهید.

در حال حاضر، قابلیت دسترسی یا همان Reachability یکی از موارد بسیار جالب برای کسانی است که از گوشی آیفون خود با یک دست استفاده می‌کنند اما این قابلیتی است که خیلی راحت با یک اشتباه فعال می‌شود. در صورتی که این قابلیت بیشتر از آن که مفید باشد باعث مشکل شود، یک راه ساده برای غیرفعال کردن آن وجود دارد. به قسمت Settings > General > Accessibility بروید و از آنجا گزینه Reachability را غیرفعال کنید.

غیرفعال کردن دسترسی به Apple Pay از صفحه قفل

ممکن است بپرسید: اگر نتوان از Apple Pay به راحتی و خیلی سریع استفاده کرد، پس چه مزیتی نسبت به کیف پول خواهد داشت؟

دارندگان گوشی‌های آیفون از دکمه Home به عنوان یک میانبر Apple Pay استفاده می‌کنند.

take-charge-of-ios-home-button-disable-apple-pay-access-from-lock-screen_4-100667531-large

دسترسی (عدم دسترسی) به Apple Pay از صفحه قفل

شما تنها با چند ضربه می‌توانید امکان دسترسی دکمه Home به Apple Pay را از صفحه قفل شده آیفون یا آی پد غیرفعال کنید.

شما به راحتی می‌توانید از صفحه قفل آی پدی آیفون خود با دو بار کلیک روی دکمه Home کارت‌های اعتباری یا شارژی Apple Pay خود را روی صفحه نمایش دهید.
این ویژگی‌ برای کسانی است که در همه حال از Apple Pay برای پرداخت‌های خود استفاده می‌کنند اما اگر شما از این قابلیت زیاد استفاده نمی‌کنید، ممکن است شما را اذیت کند. نگارنده مطلب، پس از اینکه به طور تصادفی Apple Pay گوشی آیفون را از صفحه قفل شده فعال کرد، بارها از حساب ذخیره شده‌اش بر روی Apple Pay کم شد.

 همانند قابلیت Reachability، به راحتی می‌توانید Apple Pay را با انجام تنظیمات ساده‌ای غیرفعال کنید.برای این کار به قسمت Settings > Wallet & Apple Pay بروید و تنظیمات Double-Click Home Button را غیرفعال نمایید. به محض اینکه این تنظیمات را غیرفعال کردید، کارت‌های Apple Pay پنهان می‌شوند مگر اینکه خودتان برنامه Wallet را اجرا کنید و یا اینکه آیفون خود را نزدیک به پایانه پرداخت NFC نگه دارید.

فراخوانی یا عدم فراخوانی Siri از صفحه قفل

قابلیت Siri اگرچه می‌تواند مفید باشد اما ممکن است این قابلیت زمانی که نیازی به آن نداریم روی صفحه نمایش گوشی ظاهر شود. Siri قابلیتی است که در زمان باز کردن قفل صفحه و یا دو بار کلیک روی دکمه Home به طور مکرر روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود.

take-charge-of-ios-home-button-disable-siri-access-from-lock-screen_5-100667529-large

اگر برنامه Siri همچنان روی صفحه نمایش قفل آی پد یا آیفون شما ظاهر شود، این تنظیمات را یک بار امتحان کنید. شما نمی‌توانید روش پیش فرض برای فراخوانی برنامه Siri یعنی فشار و نگه داشتن دکمه Home را تغییر دهید اما می‌توانید جلوی ظاهر شدن گاه و بی گاه آن را روی صفحه قفل آیفون یا آی پد خود بگیرید. برای این منظور به قسمت Settings > Touch ID & Passcode بروید و گزینه Siri را با تنظیمات Allow Access When Locked غیرفعال کنید.

منبع: pcworld