هم رسان: خودروهای خودران به اندازه انسان‌ها خطا نمی‌کنند و به همین دلیل ایمن‌تر از خودروهای دیگر به حساب می‌آیند اما شرکت وایمو یک قدم پا را فراتر گذاشته و ایمنی بیشتری را فراهم کرده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، این شرکت متعلق به آلفابت اخیراً یک امتیاز انحصاری برای فناوری به دست آورده که بدنه خودرو را در تصادف با عابران پیاده نرم می‌کند. این قابلیت سختی و سفتی پنل های بدنه، سپر و کاپوت خودرو را با استفاده از کابل‌ها، میله‌ها و فنرهایی تغییر می‌دهد. به محض این که حسگرهای موجود احتمال برخورد به یک عابر پیاده را شناسایی کنند، فنرها و میله‌های به کار رفته در زیر بدنه خودرو شروع به کار کرده و حالتی نرم به بدنه خودرو می‌دهند که از شدت آسیب‌ها تا حد زیادی می‌کاهد.

این شرکت تاکنون تضمینی برای این کار نداشته است. همان طورکه گفته شد، هنوز سؤال‌های بسیار زیادی درباره عملی شدن این فناوری بدون پاسخ باقی مانده که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
آیا این بدنه در تصادف با خودروهای دیگر می‌تواند به اندازه پنل های معمولی بادوام و محکم باشد؟
آیا استفاده از کابل‌ها و حسگرها باعث افزایش وزن و یا قیمت نهایی خودرو خواهد شد؟
آیا این فناوری احتمال آسیب دیدن سرنشینان خودرو را افزایش نمی‌دهد؟
و…

حتی اگر این فناوری در محصولات شرکت به کار نرود، حق ثبت (همراه با حق ثبت flypaper عابر پیاده) افکار و ایده‌های شرکت وایمو را نشان می‌دهد. این شرکت هوش مصنوعی خودروهای بی راننده را به عنوان تنها بخشی از راه حل ایجاد ایمنی در جاده‌ها به شمار می‌آورد و با جدیت تمام به خودروهایی فکر می‌کند که در آن اقدامات زیادی برای مراقبت از قربانیان حادثه انجام شده است. مسلماً دلایل عملی مهمی برای محتاطانه عمل کردن وایمو وجود دارد. عموم مردم درباره فناوری رانندگی خودران نگران هستند، به حدی که بیشتر تصادفات مربوط به این خودروها را با دقت بررسی می‌کنند. در صورتی که وایمو بتواند میزان خسارت‌ها و آسیب‌های تصادفات را در خودروهای خودران کاهش دهد، این مسئله نه تنها می‌تواند از سلامتی و جان مردم محافظت کند، بلکه این اطمینان را برای مردم به وجود می‌آورد که این خودروها در مقایسه با خودروهای دارای راننده از امنیت بیشتری برخوردار خواهند بود.