هم رسان: باج افزارهای واناکرای (WannaCry) و نات پتیا (NotPetya) تأثیر به سزایی در سیستم‌های سازمانی داشتند اما این دو باج افزار تأثیر بسیار کمی در بودجه یا اختصاص هزینه‌های امنیتی داشته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از اینفوسکیوریتی، AlienVault نظر بیش از 230 کارشناس امنیت اطلاعات در جهان را جویا شده تا ببیند بعد از دو حمله بزرگی که در تابستان امسال رخ داد، چیزی تغییر کرده است یا خیر.
براساس نتایج به دست آمده از این نظر سنجی تنها 14 درصد از شرکت‌ها بودجه امنیت سایبری خود را افزایش داده‌اند. این درحالی است که هزینه‌های کسب و کار انگلستان در این زمینه نسبت به سال گذشته به میزان یک سوم کاهش داشته است – طبق اعلام PwC، از 6.2 میلیون پوند به 3.9 میلیون پوند رسیده است.
«جاواد مالک»، از حامیان امنیتی می‌گوید: «زندگی حرفه‌ای بسیاری از کارشناسان فناوری اطلاعات پس از بروز این حملات بسیار سخت شده است. اما اقدامات پیشگیرانه که بسیاری درگیر آن‌ها هستند مانند کدهای اصلاحی (patching) و بازبینی‌های امنیتی، به این موضوع اشاره دارد که بسیاری از مدیران از اتفاقات این چنینی وحشت دارند. با توجه به اتفاقات غیرقابل پیش بینی که امروزه در حوزه‌های امنیتی رخ می‌دهد، سازمان‌ها باید تمرکز خود را به شناسایی و پاسخ مناسب به این حملات معطوف کنند.»

واناکرای و نات پتیا چه تاثیری در بودجه های امنیتی داشتند؟هزینه‌های کلی تخصیص یافته برای امنیت تا سال آینده 8 درصد افزایش خواهد یافت و در سال 2018 به 96 میلیارد دلار خواهید رسید زیرا شرکت‌ها در تلاش برای سرمایه گذاری در فن آوری های جدیدی برای جلوگیری از آسیب پذیری ها و تنظیم تبعیت‌های قانونی هستند.
تحلیل‌ها نشان می‌دهد که شرکت‌ها بیشتر در زمینه شناسایی و پاسخ، به ویژه در endpoint، همچون خودکار سازی و برون سپاری سرمایه گذاری کرده‌اند.
طبق گزارش AlienVault، تنها 16 در صد از کارشناسان فناوری اطلاعات اعتقاد داشتند، مدیرانشان پس از حملات واناکرای و نات پتیا به وظیفه آن‌ها اهمیت بیشتری می‌دهند. تنها 5 درصد از شرکت کنندگان در این نظر سنجی، قادر به اجرای تغییرات یا پروژه‌هایی بودند که در گذشته به تعویق افتاده بودند. از طرفی بیش از یک چهارم (28 درصد) کارشناسان اعتقاد داشتند افراد بیشتری پس از این حملات به پیشنهادهای آن‌ها توجه می‌کنند.