هم رسان: بسیاری از دانشمندان معتقدند که در بیشتر افراد مکمل های ویتامینی بدون هیچ فایده ای به بدن از آن دفع می شود. در حال حاضر جمعی از دانشمندان بین المللی با انجام تجزیه و تحلیل مقیاس بزرگ این ایده رایج را اثبات کرده اند، نتایج این تجزیه و تحلیل نشان می دهد که بیشتر مکمل های ویتامینی رایج هیچ گونه فایده سلامتی به خصوص در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی، حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ زودرس ندارند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان  به نقل از نیواطلس، محققان به طور سیستماتیک 179 آزمایش بالینی را که از سال 2012 تا 2017 منتشر شده است، ارزیابی کردند. در این آزمایش ها، تاثیرات طیف وسیعی از مکمل های ویتامین و مواد معدنی در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و تمام مرگ و میر ها، صرف نظر از علت مرگ و میر مورد آزمایش قرار گرفت. چهار مکمل (مکمل های مولتی ویتامین، ویتامین D، کلسیم و ویتامین C) هیچ تاثیر مثبتی بر کاهش خطر ابتلا به هر یک از شرایط مورد نظر از خود نشان ندادند.
دیوید جنکینز سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید:”با کمال تعجب هیچ تاثیر مثبتی از مکمل های رایجی که افراد استفاده می کنند. بررسی های ما نشان می دهند که در صورت استفاده از مولتی ویتامین ها، ویتامین D، کلسیم یا ویتامین سی، شاید هیچ ضرری متوجه شما نشود اما از طرف دیگر هیچ فایده مهمی نیز نخواهد داشت.
تنها تاثیر مهم قابل توجه که در این مطالعه دیده شد یک رابطه مثبت بین اسید فولیک و جلوگیری از سکته و بیماری های قلبی و همچنین یک رابطه منفی بسیار کم بود که نشان می داد مصرف نیاسین (ویتامین B3) و آنتی اکسیدان ها می توانند خطر مرگ به هر دلیلی را افزایش می دهد.
محققان در نتیجه گیری این مطالعات اعلام کرده اند که یک رژیم غذایی سالم حاوی غذاهای غیرفرآوری شده از جمله میوه ها؛ سبزیجات و مغز ها همچنان موثرترین روش برای تامین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است. رزماری استون تون متخصص تغذیه استرالیایی با تاکید بر نتایج این تحقیق از مردم می خواهد از صرف مبالغ بالا برای خرید ویتامین ها و مکمل های غیر ضروری اجتناب کنند.

بسیاری از ویتامین ها و مکمل های معدنی تاثیر مثبتی ندارنداستان تون می گوید:” شاید پول زیادی برای خرید مکمل هلی غذایی صرف شود اما مطمئنا این محصولات نمی توانند حتی یک هزارم ترکیبات موجود درغذاهای سالم از جمله میوه ها، سبزیجات، تمامی غلات، و دانه ها را داشته باشند.
یک محدودیت اصلی در این مطالعه تمرکز و نگاه کلی آن است. جان فاندر از دانشگاه موناش اشاره می کند که این مطالعه حاکی از این نیست که مکمل های ویتامین و مواد معدنی در مورد بیماران کلینیکی که به این مکمل ها واقعا نیاز دارند هیچ فایده ای نخواهد داشت.
به عنوان مثال، او به نتیجه مصرف نیاسین اشاره می کند که حاکی از افزایش کم در مرگ و میر افراد است. این داده ها تنها از سه تست خاص به دست آمده است که مکمل ها را در هنگام استفاده از استاتین ها در بیمارانی با ریسک بالای بیماری های قلبی و عروقی مورد بررسی قرار می دهد.
فاندر درباره ریسک مطالعه ای که در افراد نیازمند به مکمل ها پس از امتناع از مصرف آنها ایجاد شد می گوید: :” با توجه به کشف اخیر تغییرات ناگهانی در آنزیم های مورد نیاز برای سنتز NAD در کودکان مبتلا به اختلالات رشدی وخیم و امکان دادن ویتامین ب 3 به موش های بارداری که از نظر ژنیتیکی تغییر یافته اند به منظور نرمال کردن نتایج در نوزادانشان ، مایه تاسف خواهد بود.”
شاید نکته و مسئله اصلی در این مطالعه تا حد زیادی شگفت انگیز نباشد اما مطمئنا ارزش تکرار شدن را دارد. افرادی که از یک رژیم غذایی سالم و نرمال استفاده می کنند، مصرف مکمل های معدنی و ویتامین تنها به هدر دامن پول و سرمایه است. استفاده از ویتامین های بیشترکه در واقع نیازی به آنها نداریم، منجر به امتیازات مراقبتی پیشرفته برای جلوگیری از بیماری ها و یا زندگی طولانی مدت نخواهد شد.
این مطالعه در مجله The Lancet منتشر شده است.