هم رسان: چند روز پیش Vive از هدست واقعیت مجازی مستقل Vive Focus رونمایی کرد که می توان بدون اتصال به کامپیوتر یا گوشی هوشمند از آن استفاده کرد، این هدست یک سیستم وایرلس پر قدرت برای تجربه شگفت انگیز واقعیت مجازی ارائه می دهد. به هر حال شرکت ها تلاش می کنند تا دنیای واقعیت مجازی را وارد مرحله ای جدید کنند و قصد دارند سیستم های واقعیت مجازی مبتنی بر حس بویایی ایجاد کنند که عطر و بو را وارد تجربه دیجیتالی می کند و به کاربران اجازه می دهد تا در حین بازی و کار با واقعیت مجازی از این عطر و بو لذت ببرند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از گیکی گجتز، با این که موضوع واقعیت مجازی مبتنی بر حس بویایی در مراحل اولیه خود قرار دارد اما به هیچ وجه موضوع جدیدی نیست و تکنولوژی Smell-O-Vision در سال 1959 برای اولین بار با تکنولوژی AromaRama معرفی شد. آزمایشگاه Virtual Human Interaction Lab در استنفورد یکی از آزمایشگاه های تحقیقاتی است که که در حال حاضر تکنولوژی بویایی واقعیت مجازی را توسعه می دهد، Benjy Li محقق ارشد و سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید:

سیستم های واقعیت مجازی مبتنی بر حس بویایی“مسئله اصلی و مهم در واقعیت مجازی این قابلیت است که به کاربر اجازه می دهد بودن دیگران را در محل احساس کند که این پدیده حضور نامیده می شود. زمانی که کاربران سطح بالاتری از حضور را گزارش می کنند، شاهد تاثیر بیشتر واقعیت مجازی خواهیم بود.”
در حال حاضر محققان و شرکت های متعددی در زمینه ایجاد بو در دنیای واقعیت مجازی هستند و هر روز شاهد موفقیت های بیشتر در این زمینه هستیم.