هم رسان: یک گزارش منتشر شده در این اواخر بشر را دلیل اصلی تغییرات جوی به حساب آورده اما ممکن است که ما بیشتر در مورد انتشار گازهای حاصل از سوخت‌های فسیلی نگران باشیم.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از انگجت، باکتری‌های موجود در خاک تقریباً یک سوم از دی اکسید کربن که هر ساله جو دریافت می‌کند را منتشر می‌کنند که بخشی از این آلودگی نادیده گرفته می‌شود. محققان در یک مطالعه جدید دریافته‌اند باکتری‌هایی که برای تولید در اکسید کربن نیازی به اکسیژن ندارند، در مناطق بیشتری نسبت به آن چیزی که تصور می‌شد یافت می‌شوند. اگرچه تولید این باکتری‌ها خیلی کمتر از فرایندهای طبیعی (هوازی) است، اما این تولید در صورتی که خاک در معرض هوا قرار بگیرد و یا زمانی که هوا گرم‌تر شود افزایش خواهد یافت.

دانشمندان استنفورد این باکتری‌ها را به محیط‌های بدون اکسیژن یا بی هوازی هدایت کرده‌اند که در این محیط‌ها دی اکسید کربن کمتری تولید می‌کنند، که نتایج این تحقیق در مجله Nature Communications منتشر شده است. در این شرایط باکتری‌ها مولکول‌های موم و چربی غنی از کربن کمتری را تجزیه می‌کنند که در نتیجه تولید دی اکسید کربن آن‌ها تا ده برابر کمتر می‌شود.
البته این احتمال وجود دارد که الگو تغییر کند: در صورتی که باکتری‌هایی که قبلاً از اکسیژن محروم شده‌اند در معرض هوا قرار بگیرند می‌توانند مقدار دی اکسید کربن فضا را تا ده برابر افزایش دهند. همچنین گرم شدن هوا و یا روش‌های مختلف آبیاری که انسان برای تغییر آب و هوا در پیش می‌گیرد می‌تواند تولید دی اکسید کربن این باکتری‌های خاک را تسریع کند.