هم رسان: خطوط فیبر نوری هر چه قدر هم که سریع باشند، اما عملکرد آنها به خاطر یک محدودیت اصلی تا حد زیادی محدود شده است: این محدودیت این است که شما باید داده ها را از طریق سیم هایی انتقال دهید که انتقال داده ها را از نظر مکانی محدود می کند و هزینه های سریع ترین اتصالات را افزایش می دهد. ممکن است دانشمندان روشی برای حذف این کابل ها و در عین حال ارائه سرعت های بالا داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از انگجت، دانشمندان به تازگی یک روش برای تابیدن فوتون ها یافته اند به طوریکه نه تنها داده های بیشتری را در هر بار انتقال جا به جا می کند بلکه در مقابل تداخل هوای آشفته نیز مقاومت می کند. در صورتی که نور را از یک هولوگرام خاص عبور دهید، می توانید به فوتون ها یک حرکت زاویه دار نوری دهید که به فوتون ها اجازه می دهد تا تنها بیشتر از یک ثانیه و صفر ثانیه حمل شوند، و مادامی که فاز و شدت نور درست باشد، می توانید با اطمینان کامل داده را در فواصل طولانی انتقال دهید.
این تیم تحقیقاتی توانست چنین پیوندی را در فاصله یک مایلی در آلمان تست کند، که نشان می دهد چنین پیوندی حتی در محیط های شهری که اختلال ایجاد شده از ساختمان های بلند می تواند باعث آشفتگی و بی نظمی شود، نیز قابل اجرا است.

نور به هم تابیده وایرلس را سریع تر از فیبر منتقل می کندالبته پیش از امکان به کارگیری این شبکه های وایرلس اقدامات زیادی باید انجام شود. چگونه می توان به تعداد افراد زیاد سرویس دهی کرد، و آب و هوای بارانی و برفی چه تاثیری بر داده ها خواهد داشت؟ با این حال، همچنان کشف امیدوارکننده ای است. این تکنولوژی مسلما به دلیل مشکلات مربوط به انتقال نور محدود می شود(نمی توان از آن برای انتقال در داخل ساختمان استفاده کرد)، اما می تواند ابزاری برای نسل آینده شبکه های وایرلس گسترده باشد. ارائه دهندگان اینترنت به جای کابل کشی دقیق و پرزحمت منازل و ادارات برای دریافت سرعت های چند گیگابایتی، می توانند از پیوند های وایرلس مبتنی بر نور برای بخش های بزرگی از شبکه خود استفاده کنند و تنها در مواقع کاملا ضروری محل مورد نظر را کابل کشی کنند.