هم رسان: توشیبا با ZD6000 یعنی حافظه SSD جدید خود به جمع کمپانی‌های مطرح این صنعت پیوسته اما آیا برای رسیدن به غولی مثل سامسونگ راه درازی پیش رو دارد؟

به گزارش هم رسان، مدت ها بود توشیبا در زمینه افزایش ظرفیت ذخیره سازی درایوهای حالت جامد (SSD) کار خارق العاده ای انجام نداده بود اما حالا با معرفی ZD6000 SSD 68.7 ترابایتی یک قدم به جلو برداشته است.
این درایو جدید، بالاترین ظرفیت SSD های توشیبا را دارد زیرا نسل قبلی این حافظه‌ها فقط 4 ترابایت ظرفیت داشت.اما باز هم توشیبا پشت سر سامسونگ قرار دارد، زیرا غول کره‌ای در اوایل سال جاری یک SSD با میزان حافظه 36.15 ترابایت را رونمایی کرد.
ZD6000 دقیقاً از نظر اندازه نصف پر ظرفیت‌ترین درایو سامسونگ است اما قرار است توشیبا به زودی از رکورد 8 ترابایت نیز بگذرد. دلیل اصلی آن قرار دادن تراشه‌های بیشتر در یک درایو است و توشیبا دارای فناوری تولید این مسئله است.
جدیدترین SSD توشیبا که مختص شرکت‌ها و سازمان‌هاست، از درایوهایی قوی برای ذخیره داده‌ها به مدت طولانی بهره برده است. برای مثال می‌توان از آن برای پخش فیلم‌ها از مراکز داده به دستگاه‌های مشتریان استفاده کرد. همچنین از آن می‌توان به عنوان حافظه کش و یا ذخیره سازی موقت استفاده نمود که در آن داده‌ها برای پردازش در یک رایانه آماده می‌شوند.

toshibadrive-100675148-large
حداقل ظرفیت ZD6000 SSD با 800 گیگابایت شروع می‌شود اما توشیبا هنوز قیمت و تاریخ دقیق عرضه به بازار این حافظه‌های جدید را اعلام نکرده است.
SSD های نسخه Enterprise گران قیمت هستند، زیرا آن‌ها نسبت به SSD های نسخه مصرف کننده، از دوام و عمر طولانی‌تر و سرعت بالاتری برخوردارند.
حافظه 68.7 ترابایتی توشیبا، یک درایو 5.2 اینچی استاندارد متناسب با درگاه ذخیره سازی NVMe در PCI-Express 3.0 است.
SSD های مبتنی بر NVMe معمولاً سریع‌تر از درایوهای مبتنی بر حافظه SATA است که در اکثر رایانه‌های شخصی و سرورهای امروزی موجود است.

منبع: pcworld