هم رسان: تقریبا نیمی از افرادی که برای بیش از 10 سال از دیابت نوع 2 رنج می برند، کاهش عملکرد عصبی را تجربه می کنند که معمولا این کاهش عملکرد از پای آنها شروع می شود. از آنجایی که این مسئله می تواند باعث زخم شدن و یا حتی قطع عضو شود، بنابراین تشخیص زمان شروع از اهمیت زیادی برخوردار است و تنها یک تست چشم می تواند برای تشخیص این اختلال کافی باشد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، فیبرهای عصب محیطی که تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند نه تنها در پوست وجود دارند بلکه در قرنیه چشم نیز قابل مشاهده هستند. از آنجایی که قرنیه چشم شفاف است در نتیجه بررسی آسیب این فیبرها در قرنیه بسیار راحت تر از پوست است.
تیم تحقیقاتی دانشگاه Umeå به سرپرستی پروفسور اولوف رولندسون با در نظر گرفتن این مسئله و با استفاده از یک میکروسکوپ اسکن لیزری تست های چشمی در 82 نفر که همگی تقریبا 69 ساله بودند انجام داد. تقریبا نیمی از این افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع 2 بودند.

دانشمندان با انجام این تست دریافتند که تراکم عصب قرنیه در افراد مبتلا به دیابت کمتر از افراد سالم است، و این تراکم مخصوصا در افرادی که بیش از ده سال با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند بسیار کمتر است.
این تست ها به صورت غیرتهاجمی بودند و انجام آنها تنها ده دقیقه طول کشید. همچنین این تیم موفق به ایجاد یک برنامه کامپیوتری شد که به صورت خودکار میزان آسیب عصبی را بر اساس تراکم عصب قرنیه ارزیابی می کرد.
رولندسون می گوید:” اگرچه هنوز درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما تشخیص اولیه تغییرات ایجاد شده در عصب ها همواره یک امتیاز به حساب می آید. بنابراین یافتن یک روش تشخیصی سریع و ایمن تا حد زیادی ارزشمند است.”
این تحقیق اخیرا در مجله Investigative Ophtalmology & Visual Science منتشر شده است.