هم رسان: اگر تاکنون یک بار هم درباره ی گوشی های ماهواره ای جستجو کرده باشید مطمئناً اسم Thuraya (ثریا)را شنیده اید. شرکت مخابراتی Thuraya به تازگی از گوشی جدیدی رونمایی کرده و ادعا می کند که این گوشی، نخستین گوشی ماهواره ی هوشمند دنیا است. این گوشی Thuraya X5-Touch نام دارد و از سیستم عامل اندروید پشتیبانی می کند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، همچون دیگر گوشی های ماهواره ای، این دستگاه نیز مورد استفاده ی عموم مردم نخواهد بود. شرکت مخابراتی Thuraya این دستگاه را به عنوان یک گوشی مقاوم برای افرادی معرفی کرده است که پیوسته در حال سفر هستند، این دسته از افراد می توانند کسانی باشند که در ماموریت های دولتی، پروژه های انرژی، سازمان های غیر دولتی (NGO) و ارتباطات سازمانی فعالیت می کنند.

نخستین گوشی ماهواره ای هوشمند دنیا معرفی شداین شرکت در مراسم رونمایی گوشی Thuraya X5-Touch جزییات زیادی را درباره ی مشخصات این گوشی اعلام نکرده است و تنها به بیان صفحه نمایش 5.2 اینچی 1080 پیکسلی پوشیده شده با محافظ گوریلا گلس و گواهی IP67 برای مقاومت در برابر گرد و غبار و آب بسنده کرده است. این گوشی همچنین از دو سیم کارت پشتیبانی می کند و کاربران می توانند هم زمان از سیم کارت ماهواره ای و GSM استفاده کنند.
گزینه های استاندارد اتصال مانند وای- فای، بلوتوث، و NFC نیز به احتمال زیاد در این گوشی ارائه خواهد شد. به گفته ی شرکت Thuraya گوشی ماهواره ای X5-Touch از یم باتری با ظرفیت بالا بهره می برد و مجهز به دوربین سلفی و اصلی نیز است. از ویژگی های منحصر به فرد این گوشی می توان به دکمه SOS و سخت افزار ناوبری پیشرفته اشاره کرد.
در حال حاضر هیچ اطلاعاتی درباره ی زمان عرضه و قیمت فروش این گوشی اعلام نشده است.