هم رسان: توانایی های گفتاری و بلع نشانه هایی ازمیزان بهبود بیماران سکته مغزی هستند اما ارزیابی این موارد به سختی ممکن است. میکروفون ها اغلب نمی توانند بین صدای بیمار و صدای محیط تمایز قائل شوند و در ساخت سنسورها نیز یک مشکل بزرگ وجود دارد که نمی توان این سنسورها را به راحتی در محیط خارج از بیمارستان نگهداری کرد. اما به نظر می رسد که دانشمندان دانشگاه نورث وسترن به راه حل جدیدی دست یافته اند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از انگجت، این دانشمندان یک سنسور گلویی پوشیدنی طراحی کرده اند که به تشخیص و درمان اختلال آفازی که یک اختلال گفتاری مرتبط با سکته های مغزی است، کمک می کند. این دستگاه بی سیم لرزش های تارهای صوت را ردیابی می کنند تا میزان بهبود بیمار را ارزیابی کنند و لزوم مداخله پزشکان را مشخص کنند.
این سنسور نه تنها نسبت به یک میکروفون بسیار دقیق تر است، بلکه تا حد زیادی راحت و بادوام است. مجموعه ای ار مواد جدید در این سنسور استفاده شده است که باعث کشسانی و خم شدن آن می شود تا باعث زخم شدن گلوی بیمار نشود و در اثر فشار نشکند. از این طریق پزشکان می توانند نحوه گفتار و بلع شما را در زندگی واقعی تان و به دور از محیط کنترل شده اتاق بیمارستان مشاهده کنند.

این تکنولوژی سنسور گلویی جدید در کنار دیگر سنسورها که فاکتورهایی نظیر عملکردهای قلب، ماهیچه ها و خواب را دنبال می کنند، می تواند کنترلی بی وقفه بر نحوه عملکرد بدن ارائه دهد. البته این سنسورها نمی توانند بهبود کامل را تضمین کنند، اما می توانند به پیشرفت بیمار سرعت ببخشند و حداقل به او کمک کنند تا بعضی از وظایف روزانه خود را انجام دهد.