هم رسان: با پیشرفت فناوری این روزها تشخیص و درمان بیماری‌های مختلف آسان شده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، هنگامی که جراحان توموری را از بدن بیماری خارج می‌کنند، تعیین اینکه آیا تمام سلول‌های سرطانی برداشته شده و یا باید بافت بیشتری خارج شود، مشکلی است که همه آن‌ها با آن مواجه هستند. معمولاً پس از انجام جراحی، اطراف تومور به دقت آزمایش می‌شود و در صورتی که به نظر برسد بافت‌های سرطانی باقی مانده عمل جراحی دیگری نیز انجام می‌شود. بنابراین، ایجاد یک روش برای آزمایش بافت‌ها برای یافتن سلول‌های سرطانی در زمان واقعی، هم برای جراح و هم بیمار مفید خواهد بود. محققان در مطالعه‌ای که هفته جاری در Science Translational Medicine به چاپ رسید، دستگاهی برای این منظور معرفی کرده‌اند.
MasSpec Pen همانطور که از نام آن بر می‌آید، دستگاهی شبیه به قلم است که می‌تواند تنها در عرض ده ثانیه نشان دهد که آیا یک بافت سرطانی است یا خیر. این دستگاه با ریختن یک قطره آب بر روی سطح بافت مورد نظر کار می‌کند. این قطره آب مولکول‌هایی از بافت را به داخل خود جذب می‌کند که توسط یک طیف سنج جرمی تجزیه و تحلیل می‌شوند، این دستگاه می‌تواند خیلی سریع جرم مواد شیمیایی را اندازه گیری کند و سپس سیستم در مورد سرطانی بودن یا سالم بودن بافت گزارش می‌دهد. با توجه به این اطلاعات، پزشکان می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا نیازی به برداشتن بافت‌های بیشتر هست و یا اینکه همه بافت‌های سرطانی از بدن خارج شده است.

MasSpec Pen با قابلیت شناسایی بافت های سرطانی در 10 ثانیهمحققان MasSpec Pen را روی 253 نمونه بافت انسانی آزمایش کردند و دریافتند 96 درصد از موارد عملکرد دقیقی دارد. آن‌ها در حال حاضر بر روی قلم‌هایی کار می‌کنند که می‌توانند بخش‌های کوچک‌تری از بافت را تجزیه و تحلیل کنند. این گروه اذعان می‌کند طیف سنج‌های جرمی نسبتاً بزرگ و گران هستند و برای استفاده بهینه از MasSpec Pen نسخه‌های کوچک و ارزان‌تر مورد نیاز خواهد بود.
دیگر گروه‌های تحقیقاتی نیز روش‌های مختلفی برای تجزیه و تحلیل بافت سرطانی در زمان واقعی ایجاد کرده‌اند که شامل اسکنپال که می‌تواند بافت‌های مغزی سرطانی و طبیعی را شناسایی کند، سیستم‌های تصویربرداری با کمک فلورسانس و اخیراً یک میکروسکوپ می‌شوند اما نیاز به این نوع محصولات در اتاق‌های عمل همچنان وجود دارد و به نظر می‌رسد MasSpec Pen تا حد زیادی امیدوار کننده و دقیق است. محققان به سختی تلاش می‌کنند بتوانند از این قلم در جراحی‌های سال آینده استفاده کنند.