هم رسان: زمانی که وارد فرودگاه می‌شوید، کاملاً طبیعی است که در اطراف خود سگ‌های ردیاب را می‌بینید. این سگ‌ها می‌توانند در کنار گیت‌های امنیتی فرودگاه‌ها به شناسایی افرادی که قصد دارند مواد منفجره و یا مواد مخدر را از طریق هواپیما جا به جا کنند، کمک کنند. حالا در انگلستان، سگ‌های ردیابی وجود دارند که به طور خاص برای ردیابی دستگاه‌های داده پنهان آموزش دیده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از ابرگیزمو، موضوعی که این سگ‌ها را از سگ‌های ردیاب مواد مخدر و مواد منفجره متمایز می‌کند این است که این سگ‌ها می‌توانند دستگاه‌های داده‌ای مخفی از جمله یو اس بی، اس دی کارت و درایوهای سخت را شناسایی کنند. یعنی این امکان وجود دارد که جنایتکاران بیشتری با استفاده از این سگ‌های ردیاب دستگیر شوند. طبق گفته Ch Supt Jim Nye فرمانده بخش عملیات‌های ائتلافی این سگ‌ها یک روش جدید برای مبارزه با تهدید تروریسم، خلافکاران و جنایتکاران در اختیار پلیس قرار می‌دهند.

تاکنون به نظر می‌رسید این سگ‌های ردیاب جدید عملکرد بسیار خوبی داشتند. برای مثال در یک صحنه، یک سگ ردیاب 19 ماهه در اطراف چیزی که شبیه به یک قوطی نوشابه بود، بو می‌کشید، اما با بررسی‌های بیشتر مشخص شد این قوطی یک قلک است که داخل آن چند اس دی کارت مخفی شده است. سگ 20 ماهه دیگری از نژاد لابرادور سیاه با نام راب موفق شد تا دستگاهی را ردیابی کند که در داخل یک کشو مخفی شده بود و در صورت استفاده از راه‌های سنتی جستجو و تفحص این دستگاه شناسایی نمی‌شد.
این سگ‌های ردیاب دستگاه موضوع جدیدی نیستند و قبل از این در ایالات متحده نیز به کار گرفته شده‌اند؛ اما تنها به لطف همکاری بین پلیس دوون و کورنوال و پلیس دورست و مسئولان آمریکایی است که این برنامه آموزشی جایگاه خود را در انگلستان پیدا کرده است.