Oculus VR در روز پنج شنبه نسخه نهایی هدست واقعیت مجازی خود به نام Rift را به نمایش گذاشت، اما همکاری بین این شرکت متعلق به فیس بوک و مایکروسافت  چه مسائلی را در بر دارد؟
تحت شرایط این همکاری، یک کنترلگر Xbox One  به Rift وارد خواهد شد و مردم قادر خواهند بود بازی های ایکس باکس را با هدست تماشا کنند و دستگاه با ویندوز 10 سازگار خواهد بود.

اگر چه فیس بوک و مایکروسافت برای چندین سال  است که در پروژه های مختلف همکاری دارند، این مشارکت ممکن است عجیب به نظر برسد. زیرا مایکروسافت در حال توسعه هدست HoloLens خود برای واقعیت مجازی می باشد و آن را در رابطه با بازی Minecraft به نمایش گذاشته و معرفی نموده است.
اما پس از بررسی دقیقتر می توان فهمید که Rift و HoloLens تجربیات بسیار متفاوت مجازی را ارائه می دهند. جی پی گوندر، معاون رئيس  و تحلیلگر اصلی در تحقیقات فورستر گفت:Rift به واقعیت مجازی می پردازد و باعث می شود کاربران احساس کنند که در محیط دیجیتالی هستند، در حالی که HoloLens با واقعیت تکمیل شده(augmented) و لایه های هولوگرام در سراسر جهان واقعی سرو کار دارد.
گوندر گفت: “بازی همه جانبه ای که شما می توانید در Rift انجام دهید، شما نمی توانید در HoloLens انجام دهید.”
به عنوان مثال، در کنفرانس اخیر Build ، مایکروسافت HoloLens را با Minecraft به نمایش گذاشت ومردم در حال انجام این بازی بر سر یک میز قهوه بودند. وی گفت که با HoloLens، مبلمان خانه یک فرد بخشی از تجربه مجازی می شود.
او گفت، حتی اگرچه مایکروسافت نشان داده که  HoloLens می تواند برای بازی کردن  گیم ها استفاده شود، اما شرکت تاکید بر استفاده از این هدست در شرکتها دارد.
به عنوان مثال، مایکروسافت نشان داده است که چگونه معماران می توانند از HoloLens برای ایجاد مدل های ساختمان  و طراحی آنها استفاده کنند و یا چگونه دانشجویان پزشکی می تواند تصاویر 3D از قلب را مورد مطالعه قرار دهند.
یکی دیگر از مواردی که نشان می دهد هدف  HoloLens در درجه اول، استفاده در کسب و کار بوده است این می باشد که خود آن شامل یک کامپیوتر است و در نتیجه به احتمال زیاد گرانتر ازRift خواهد بود و باید با ویندوز کامپیوتر  کار کند. او گفت: مایکروسافت هنوز قیمت گذاری برای HoloLens  را اعلام نکرده است.
او گفت: علاوه بر این، همکاری فیس بوک  به مایکروسافت در زمینه فضای بازی واقعیت مجازی کمک خواهد کرد، جایی که آن  عقبتر از سونی می باشد، سونی بازی پلی استیشن را می سازد. هدست واقعیت مجازی سونی، به نام Project Morpheus ، در سال آینده به بازار می آید، در زمانی که برنامه ریزی شده است تا Rift نیز  در دست مصرف کنندگان قرار گیرد.
Oculus دسترسی به بازی های ایکس باکس دارد، به کاربران Rift اجازه انتخاب محتوا را می دهد و با وارد کردن کنترلگر ایکس باکس به هدست ، باعث می شود تجربه واقعیت مجازی تعاملی تر شود.
او گفت، ارائه روشی به مردم برای تعامل با دنیای دیجیتال، بخش مهمی از واقعیت مجازی است و استفاده از کنترلگر در ارائه این اتصال  یک ” گام اول  مطلوب ” می باشد.
گوندر گفت، اگر چه Rift حداقل در ابتدا، تنها با ویندوز رایانه های شخصی کار خواهد کرد و نیاز به نسخه 7.1 سیستم عامل وجود دارد ، انتظار نداریم که این شرایط منجر به افزایش در فروش ویندوز 10 شود.
او گفت ، مردمی که به احتمال زیاد به خرید Rift روی می آورند کاربران رده بالای PC  هستند که از قبل مشخصات محاسبات مورد نیاز را دارا می باشند.

فرد اوکانر، 12 ژوئن 2015