هم رسان: تابلوی نقاشی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی خیلی بزرگ نیست اما محققان Caltech این تابلو را به گونه‌ای بازآفرینی کرده‌اند که تابلو اصلی واقعاً بزرگ به نظر برسد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از انگجت، آن‌ها از DNA برای ساخت کوچک‌ترین مونالیزای شناخته شده استفاده کرده‌اند. این تابلو که به زور چند صد نانومتر پهنا دارد، تقریباً به بزرگی یک باکتری ایشرشیا کلای (E. coli) تنها است، لبخند نمادین و معروف این تابلو تنها 100 نانومتر است. محققان برای ساخت این تابلو از روش اریگامی دی ان ای استفاده کرده‌اند. در این روش رشته‌های ژن تا شده و به صورت شکل اصلی کنار هم چیده شده است.

کوچک‌ترین مونالیزای دنیا از دی ان ای ساخته شدمحققان تابلوی مونالیزا را به مربع‌های کوچکی تقسیم کردند که هرکدام از این مربع‌ها از یک رشته دی ان ای طولانی تشکیل شده‌اند. این دی ان ای ها با استفاده از رشته‌های طراحی شده کوتاه دی ان ای با مهارت تمام در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. مسئله بعدی کنار هم قرار دادن این مربع‌ها بود که این کار با قرار دادن هر کدام از مربع‌های دی ان ای در داخل یک لوله آزمایش و انتقال آن به یک مربع بزرگ‌تر انجام شد که در نهایت مونالیزا چهره مرموز خود را از پس دی ان ای‌ها نمایان کرد. هر کدام از این مربع‌های کوچک همانند تکه‌های پازل دارای لبه‌های خاصی بودند به طوری که تکه‌های نادرست در کنار یکدیگر قرار نمی‌گرفتند.
با پیشرفت علم می‌توان با استفاده از نرم افزار و کنترل خودکار مایع این تابلوهای بسیار کوچک را ایجاد کرد و این تنها به خلاقیت ما بستگی دارد که بتوانیم چه نقاشی‌های دیگری خلق کنیم. این گروه تحقیقاتی در ادامه کار خود پرتره‌هایی از باکتری و یک خروس را کشیده‌اند تا نشان دهند هر چیزی ممکن است. این تکنیک می‌تواند به نوبه خود کاربردهای عملی بیشتری داشته باشد. برای مثال می‌توان از نانوساختارهای مبتنی بر دی ان ای مانند این برای ایجاد مدارهای پیشرفته و متراکم، مواد ارگانیک عجیب و غریب و یا آزمایش‌های روابط متقابل مولکولی و شیمیایی کمک گرفت. البته ممکن است این تابلو کوچک‌ترین اثر هنری نباشد که تا به حال دیده‌اید، اما فناوری پس آن علاوه بر بازآفرینی آثار هنری می‌تواند بسیار مفید و کاربردی باشد.