هم رسان: دانشمندان مدت هاست که در حال بررسی تشکیل ماه هستند و اکنون یک نظریه جدید وجود دارد که ممکن است برخی از رمز و رازهای غلط درباره ماه را توضیح دهد. مطالعه جدیدی که در مجله Geophysical Research به چاپ رسیده است، حاکی از این است که، بررسی و مطالعه سیارات نشان می دهد ممکن است ماه پیش از شکل گیری کامل زمین در داخل این سیاره تشکیل شده باشد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از انگجت، این نظریه جدید بر اساس یک شی سیاره ای شکل جدید به نام synestia مطرح شده است. این اجرام زمانی تشکیل می شوند که دو جسم در اندازه های سیاره با هم برخورد می کنند و باعث شکل گیری چرخشی سریع سنگ ها در آسمان می شود. این مقاله این اتفاق را به عنوان “یک دونات غول پیکر از سنگ تبخیر شده” توصیف می کند. synestia ها پیش از متراکم شدن در یک سیاره تنها یک یا دو قرن از عمرشان می گذرد.

«سیمون لاک» از فارغ التحصیلان دانشگاه هاروارد و یکی از محققان این مطالعه می گوید:” مدل ما با برخوردی آغاز می شود که یک synestia را تشکیل می دهد.” زمانی که این برخورد اتفاق افتاده است، ماه توانسته است از چند راه ایجاد شده باشد. ممکن است synestia سنگ مذاب را در مدار خود تخلیه کرده باشد که این سنگ مذاب باعث تشکسل ماه شده است. با کوچک تر شدن synestia ماه توانسته است مواد بیشتری را به خود جذب کند. لاک می گوید:” ماه در دمای 4 تا 6 هزار درجه فارنهایت و در فشار ده ها اتمسفر در داخل زمین تبخیر شده شکل گرفته است .”
نظریه کنونی درباره شکل گیری ماه حول محور یک برخورد بین زمین و یک جسم سیاره ای شکل به اندازه مریخ است. این برخورد باعث خروج سنگ های مذاب و فلز شده است که در نهایت این مواد مذاب ماه را تشکیل داده اند. این نظریه جدید یک مزیت مهم در مقایسه با نظریات دیگر دارد، در اصل این نظریه شباهت های موجود در ترکیبات زمین و ماه را توضیح می دهد اما با این حال اختلافاتی را نیز مطرح می کند: از آنجایی که ماه در دمای بسیار بالا در داخل synestia تشکیل شده است، عواملی که بتوانند به سرعت تبخیر شوند در ماه وجود ندارد.