هم رسان: یک تیم از ربات سازان ژاپنی موفق به ساخت یک ربات انسان نما شدند که از نظر آناتومی بدن از ریزه کاری ها و پیچیدگی های عضلانی اسکلتی یک پسر بچه تقلید می کند. این ربات که «کنگورو» نام دارد، با انجام تمرینات ورزشی نظیر دراز و نشست و شنا رفتن روی زمین توانایی های انسانی خود را به نمایش می گذارد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، آزمایشگاه JSK در دانشگاه توکیو چندین سال است که این ربات های انسان نما را طراحی کرده اند. کنگورو پیشرفته ترین نمونه از یک مجموعه است که ساخت آن از سال 2001 و با رباتی به نام Kenta شروع شد.
هدف از این تحقیق ساخت رباتی بود که بتواند به عنوان یک آنالوگ انسانی کاملا دقیق عمل کند. این ربات های انسان نما کاربردهای متفاوتی از جمله استفاده به عنوان عروسک های تست تصادفات خودرو، تجزیه و تحلیل پیشرفته عضلات ورزشکاران و تمرینات آموزش ورزشی و غیره دارند. البته در ساخت این ربات های کاملا انسان نما از پتانسیل های علمی تخیلی استفاده نشده است.

کنگورو که پیشرفته ترین ربات این گروه تحقیقاتی تا به امروز است، از نظر ساختاری از تمامی نسخه های قبلی پیچیده تر است، اما به احتمال زیاد جالب توجه ترین پیشرفت آن استفاده از یک سیستم تعریق مصنوعی است. ظاهرا این سیستم از روش تعریق انسان تقلید می کند، اما این فرایند یک عملکرد برنامه ریزی شده است که برای جلوگیری از افزایش دما از طریق جریان آب در فریم اسکلتی طراحی شده است و اجازه می دهد تا بخار هوا از سوراخ های کوچک تخلیه شود.
کنگورو خیلی سریع مجموعه ای از حرکات انسانی که در تمرینات ورزشی سخت انجام می دهند را شروع می کند، اگر چه این ربات قادر به انجام حرکات غیرطبیعی دیگر ربات ها از جمله ربات Boston Dynamics با قابلیت پشتک زدن نیست، اما کیفیتی شبیه به انسان دارد که بدون شک جالب توجه است.
تحقیق جدید در مجله Science Robotics به چاپ رسیده است.