هم رسان: پی دی اف (فایل داده های قابل حمل) فرمتی است که می توان داده ها را بدون هیچ گونه تغییر در هر دستگاهی و با هر نرم افزاری به اشتراک گذاشت و استفاده کرد. اغلب نرم افزارهای آفیس و ویرایشگرهای عکس این امکان را برای شما فراهم می کنند که اسناد خود را با فرمت پی دی اف ذخیره کنید اما ویرایش این فایل ها کمی پیچیده است و نیاز به ابزار اختصاصی دارد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از تکرادار، ویرایشگرهای پی دی اف رایگان زیادی در بازار موجود نیست و تعداد کمی از آن هستند که اجازه می دهند اسناد را بدون واترمارک برنامه ذخیره کنید. در ادامه چند نمونه از بهترین ابزارهای رایگان را به شما معرفی خواهیم کرد که بدون واترمارک اسناد شما را ذخیره خواهند کرد. با ما همراه باشید.

آیا Adobe Acrobat نسخه ی رایگان هم دارد؟
متاسفانه باید بگوییم نه، تمامی نرم افزارهای ذکر شده در این فهرست می توانند فایل های پی دی اف را ویرایش کنند اما هیچ برنامه ویرایشگر رایگانی وجود ندارد که همه ی ویژگی های برنامه Adobe Acrobat Pro را ارائه دهد.
دلیل این امر این است که پی دی اف در ابتدا فرمت اختصاصی شرکت Adobe بود و هنوز هم برخی از فناوری های مرتبط با آن را دارد. شرکت های دیگر تنها زمانی مجاز به استفاده از این فناوری ها هستند که هزینه پرداخت کنند و این هزینه را باید کاربر یعنی شما بپردازید.

1. PDF-XChange Editor

اگر می خواهید متن موجود در فایل پی دی اف خود را ویرایش کنید برنامه PDF-XChange Editor می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. این برنامه این امکان را برای شما فراهم می کند تا متن فایل پی دی اف خود را ویرایش کنید، حذف کنید، فرمت متن را تغییردهید و اگر سند از فونتی استفاده می کند که رایانه شما از آن پشتیبانی نمی کند آن را به راحتی با فونت های نصب شده در رایانه خود منطبق کنید. علاوه بر این با استفاده از این برنامه می توانید نظرات خود را به فایل پیوست کنید، صفحات پی دی اف را تقسیم کنید (split PDFs) و صفحات مورد نظر خود را از فایل پی دی اف (extract pages) استخراج کنید.
یکی از بهترین ویژگی های PDF-Xchange Editor این است که می تواند با استفاده از OCR متن های اسکن شده در سند را شناسایی کند. این قابلیت زمانی کاربرد دارد که شما به جای فایل اصلی نسخه چاپی آن را دارید (به عنوان مثال یک جزوه از یک سخنرانی).
برخی از قابلیت هایی که در منو و نوار ابزار این برنامه ذکر شده تنها در نسخه ی پولی این برنامه ارائه می شود.
دانلود: PDF-XChange Editor

2. PDFescape

نسخه دسکتاپی PDFescape از نرم افزارهای پولی است اما نسخه آنلاین این ابزار به رایگان ارائه می شود و عملکرد خوبی دارد. نسخه آنلاین این برنامه تنها به شما اجازه می دهد که متن جدیدی را به صفحات فایل پی دی اف خود اضافه کنید و بر خلاف PDF-XChange Editor اجازه ی ویرایش متن اصلی را به شما نمی دهد.
با استفاده از این برنامه می توانید اشکال هندسی ساده بکشید و با استفاده از مربع های سفید رنگ بخش هایی از سند را تار کنید- یکی از کاربرد های این قابلیت زمانی که بر روی فرم های اسکن شده کار می کنید و باید اطلاعات شخصی را پنهان کنید.
امکان اضافه کردن عکس به ندرت در ویرایشگر های پی دی اف رایگان ارئه می شود اما PDFescape به شما اجازه می دهد تا از رایانه ی خود عکس انتخاب کنید و سپس آن را به متن خود اضافه کنید. برای ایجاد فرم های ساده می توانید فیلد های متنی را نیز به فایل خود اضافه کنید.
برای اجرای آنلاین PDFescape اینجا را کلیک کنید.

3. PDFsam Basic


نام این برنامه خود به خوبی بیانگر ویژگی های اجرایی این برنامه می شود؛ نیمه دوم نام PDFsam مخفف عبارت ‘split and merge’, به معنای تقسیم و ادغام است.
در این برنامه به مدت محدود امکانات نسخه ی پولی این برنامه (از جمله ویرایش کامل متن، اضافه کردن متن یا عکس و OCR) در اختیار کاربران قرارمی گیرد اما پس از اتمام مهلت تعیین شده این برنامه به یک ابزار ساده اما کاربردی تبدیل می شود و با استفاده از آن تنها می توانید اسناد بزرگ را به فایل های کوچکتر تقسیم کنید، صفحات مورد نظر را از فایل پی دی اف استخراج کنید و ابزار cut-and-shut را اجرا کنید. اگر به صورت تصادفی از اسناد خود به صورت سروته (برعکس) اسکن کرده باشید می توانید با استفاده از PDFsam Basic صفحات را چرخانده و جهت آنها را تصحیح کنید.
هیچ ابزاری برای ویرایش محتوای اصلی سند در این برنامه ارائه نشده است .
دانلود: PDFsam Basic