هم رسان: با وجود تلاش‌های بسیار محققان هنوز نتوانسته‌اند درمان کاملی را برای آلزایمر کشف کنند. حالا دانشمندان در حال توسعه روشی برای تشخیص زودهنگام این بیماری نیز هستند.


به گزارش هم رسان به نقل از آبرگیزمو، در این روش زمینه‌ای برای بیماران فراهم می‌شود تا درمان‌های مورد نیاز را دریافت کنند و تأثیر این بیماری را کاهش دهند یا حداقل زمان بیشتری را در اختیار آن‌ها قرار دهد که کارهای خود را سر و سامان داده و خود را برای مقابله با آن آماده کنند.
اخیراً محققان دانشگاه باری ایتالیا روشی را ابداع کرده‌اند که می‌تواند با استفاده از هوش مصنوعی آلزایمر را به سرعت تشخیص دهد. آن‌ها الگوریتمی را توسعه داده‌اند که می‌تواند آلزایمر را یک دهه قبل و پیش از ظاهر شدن علائم آن تشخیص دهد.


محققان برای انجام این کار اطلاعات 67 نمونه اسکن ام-آر-آی مربوط به 38 بیمار مبتلا به آلزایمر و همچنین 29 فرد سالم را در اختیار هوش مصنوعی قرار دادند. پس از آن نمونه‌های اسکن به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم شدند و هوش مصنوعی با استفاده از آن‌ها ارتباط عصبی موجود بین آن‌ها را تحلیل کرد. محققان پس از انجام این مراحل هوش مصنوعی خود را با اسکن مغز 148 فرد آزمایش کردند که در بین آن‌ها 48 نفر مبتلا به آلزایمر و 48 نفر دیگر مبتلا به اختلالات شناختی بودند که بعدها منجر به آلزایمر می‌شد.
در این آزمایش هوش مصنوعی موفق شد 86 درصد بیماران مبتلا به آلزایمر و 84 درصد افراد مبتلا به اختلالات شناختی را تشخیص دهد. هنوز زمان زیادی برای آمادگی کامل این سیستم وجود دارد زیرا تعداد اسکن‌های محدودی برای آزمایش آن مورد استفاده قرار گرفته اما با توجه به نتایج آزمایش‌هایی که تاکنون صورت گرفته می‌توان به آینده این سیستم امیدوار بود.