هم رسان: همان طور که می دانید تشخیص زود هنگام بیماری ها به روند درمان آنها کمک می کند و بیماری پارکینسون نیز از این قاعده مستثنی نیست. دانشمندان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (معروف به یو ای سی) لس آنجلس بر این باورند که با استفاده از اشک بیماران ، می توان بیماری پارکینسون را زودتر از آنچه انتظار می رود تشخیص داد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، این تیم تحقیقاتی به سرپرستی «دکتر مارک لو» ، تصمیم به مطالعه اشک بیماران گرفته اند از آنجا که اشک حاوی پروتئین هایی است که به واسطه ی غده ها ی اشک آور و در پاسخ به سیگنال های عصبی تولید می شود. با توجه به آنکه پارکینسون عملکرد عصبی خارج از مغز را تحت تاثیر قرار می دهد ، فرض شده که هر گونه تغییرات در عملکرد عصبی ممکن است موجب تغییر سطح پروتئین در اشک ها شود.
به منظور بررسی این فرضیه، دانشمندان نمونه اشک 55 فرد مبتلا به پارکینسون و همینطور 27 فرد سالم را با سن و جنس یکسان بررسی کردند .

دانشمندان پس از مطالعه این نمونه ها دریافتند که نسخه پایه پروتئینی به نام آلفا- سینوکلئین در اشک بیماران مبتلا به پارکینسون کمتر است ، در حالی که نسخه ی دیگر این پروتئین به نام اولیگومریک آلفا سینوکلئین در هر دو گروه بالا بود. اولیگومریک آلفا سینوکلین نشان دهنده ی آسیب اعصاب مرتبط با بیماری پارکینسون است.
اکنون دانشمندان در نظر دارند این آزمایش را در سطح وسیع تری اجرا کنند تا متوجه شوند که آیا می توان تغییرات سطح پروتئین در اشک چشم را پیش از بروز نشانه های دیگر تشخیص داد یا خیر.
دکتر لو می گوید:” این موضوع که نمونه ی ساده ای مانند اشک می تواند در تشخیص بیماری پارکینسون به متخصصان مغز و اعصاب کمک کند بسیار هیجان انگیز است و از آنجا که دوره بیماری پارکینسون می تواند سال ها یا دهه ها قبل از ظهور علائم ظاهر شود، یک نشانگر زیستی مانند اشک می تواند در تشخیص و یا حتی درمان زود هنگام این بیماری مفید باشد.”