هم رسان:محققان دانشگاه اکستر در مطالعه ای گسترده دریافتند افرادی که در اقیانوس ها و دریاها شنا می کنند در خطر ابتلا به عفونت های گوشی و ناراحتی های دستگاه گوارش هستند. این مطالعه فراگیر این فرضیه را مطرح می کند که آلودگی های موجود در آب اقیانوس ها عامل اصلی در افزایش احتمال ابتلای شناگران به بیماری های مختلف است.


به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از نیو اطلس، این مطالعه گسترده و فراگیر شامل 19 مطالعه مستقل است که در مجموع 120 هزار نفر را در چند کشور مرفه از جمله ایالات متحده آمریکا، انگلستان، استرالیا و نیوزیلند مورد بررسی قرار داده اند. نتایج اصلی و برجسته این مطالعات حاکی از این هستند که در افرادی که در آب های دریا شنا می کنند در مقایسه با افرادی که در تماس با آب دریا نیستند، احتمال ابتلا به بیماری های عمومی گوش دو برابر بیشتر و خطر ابتلا به بیماری های دستگاه گوارش 29 درصد بیشتر است.
آنی لئونارد یکی از محققان این مطالعه می گوید:” در کشورهای مرفهی مانند انگلستان این اعتقاد رایج است که شنا کردن در آب دریا کمترین خطر برای سلامتی را دارد. اما تحقیقات ما نشان میدهند که ماندن در آب دریا احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری های گوش و مشکلات مربوط به سیستم گوارش از جمله درد معده و اسهال را افزایش می دهد. به عقیده ما این مسئله نشان میدهد که آلودگی ها همچنان یکی از موضوعاتی است که شناگران بعضی از کشورهای ثروتمند دنیا را تحت تاثیر قرار می دهد.”
علیرغم ماهیت سیستماتیک در تجزیه و تحلیل تحقیقات، اما محدودیت هایی در مورد نتایج به دست آمده وجود دارد. برای مثال تعریف قرار گیری در معرض آب در این مطالعات به صورت های مختلفی ذکر شده بود و در نتیجه هیچ تعریف مشخصی از میزان قرار گرفتن در آب و یا تفاوتی در مورد انواع شنا ها در این مطالعات مطرح نشده است. تنها یکی از مطالعات موجود در این بررسی شامل تجزیه و تحلیل نمونه های آب بود و در نتیجه هیچ اطلاعاتی در این مطالعات وجود ندارد که نشان دهد این بیماری ها مشخصا مربوط به آب دریا می شوند.


اما این نوع مطالعات اولین مورد از مطالعات دانشگاه اکستر نیست. یک تیم تحقیقاتی در ماه ژانویه گزارش داد که احتمال وجود یک باکتری مقاوم در برابر آنتی بیوتیک موسوم به E. coli در روده افرادی که به طور منظم در آب های ساحلی انگلستان موج سواری می کنند، در مقایسه با افراد غیر موج سوار سه برابر بیشتر است. این مطالعه این فرضیه را مطرح می کند که موج سواران که در مقایسه با دیگر شناگران حجم بیشتری از آب دریا را می بلعند، به طور منظم در معرض تماس با باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک موجود در انواع منابع موجود در آب دریا از جمله محصولات کشاورزی پرورش یافته با کود و فاضلاب های شهری قرار دارند.
ویل گیز سرپرست تیم تحقیقاتی اخیر، می گوید که هدف از این تحقیق این نیست که مردم را از شنا کردن در آب دریاها بترسانیم، چرا که این کار تاثیرات مثبتی بر آمادگی جسمانی و سلامتی افراد دارد، بلکه ما قصد داریم به افرادی که به برخی از بیماری های خاص حساسیت دارند هشدار دهیم.
گیز می گوید:” اگرچه بسیاری از افراد مبتلا به این عفونت ها حتی بدون مراجعه به پزشک و یا درمان دارویی بهبود می یابند، اما این عفونت ها در مورد افراد مسن و کودکان و یا افراد آسیب پذیر خطرناک تر خواهند بود. ما اقدامات زیادی در زمینه پاکسازی آب دریا ها انجام داده ایم اما شواهد حاکی از این هستند که هنوز راه زیادی برای رفتن وجود دارد.”
این تحقق در مجله Epidemiology به چاپ رسیده است.