هم رسان: کاهش حافظه یا baby brain پدیده ای است که در زنان باردار باعث نارسایی یا کاهش حافظه می شود. مطالعات جدید نشان می دهد این عارضه یک بیماری حقیقی است و می تواند عملکرد بخش هایی از مغز که مربوط به حافظه می شود را مختل کند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، محققان دانشگاه استرالیایی دیکین برای بررسی کاهش حافظه در زنان باردار عملکرد حافظه 709 زن باردار و 521 زن غیر باردار را مورد مطالعه قرار داده و دریافتند زنان باردار در انجام کارهایی که نیازمند به کارگیری حافظه، توجه، جلوگیری از بروز احساسات، تصمیم گیری و برنامه ریزی هستند ضعیف تر عمل می کنند و این ضعف در طول سه ماهه سوم بارداری بیشتر مشاهده شد.

البته محققان خاطر نشان کرده اند این تغییرات تاثیری زیادی بر زندگی روزمره زنان باردار نخواهد داشت و آنها می توانند مانند گذشته امور روزمره و عادی خود را انجام دهند اما احتمالاً برای انجام کارهای روزانه خود باید دقت و تمرکز بیشتری داشته باشند.
نتایج مطالعات انجام شده در سال 2016 نشان می دهد در دوران بارداری ساختار بخشی از مغز تغییر کرده و ماده خاکستری که وظیفه پردازش اطلاعات اجتماعی و عملکرد حافظه را دارد، کاهش می یابد. علاوه بر این تغییرات هورمونی، جسمی و روانی مرتبط با بارداری نیز می توانند روی الگوهای خواب، استرس و خلق و خوی زنان باردار تأثیر بگذارند.
جزییات این تحقیق در Medical Journal of Australia به چاپ رسیده است.