هم رسان: ” اعتیاد به گوشی هوشمند ” به خودی خود حس خوبی را القا نمی کند، مطالعات اخیر اما حاکی از آن است که اعتیاد به گوشی های هوشمند به غیر از پیامدهای اجتماعی که به دنبال دارد، با ایجاد یک ناهماهنگی در مغز موجب آسیب به مغز می شود.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، این نتایج طبق مطالعات ارائه شده در نشست سالانه سازمان انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی به دست آمده است. در این مطالعه با استفاده از طیف سنجی رزونانس مغناطیسی ، مغز نوجوانانی که به گوشی و اینترنت وابسته بوده اند، بررسی شده است. در این مطالعه 19 نفر با میانگین سنی 15.9 سال و وابسته به به گوشی های هوشمند یا اینترنت و 19 نفر با سن و جنس مشابه گروه اول و سالم (گروه کنترل) مورد بررسی قرار گرفته اند.

بر اساس یافته های تیم تحیقاتی دکتر «هیونگ سوک سئو» استاد دانشگاه نورورادیولوژی دانشگاه کره کشور کره جنوبی، نوجوانانی که به اینترنت یا گوشی های هوشمند اعتیاد دارند، آمار بالاتری در رابطه با افسردگی، اضطراب، بی خوابی و تکانشگری دارند. همچنین تست ام آر اسپکتروسکوپی مغز (MRS ) نشان داد که نوجوانان مذکور در مقایسه با گروه کنترل در قشر کورتکس قدامي مغز ، نسبت گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA ) به گلوتامات – گلوتامین بالاتری دارند.
دکتر سئو معتقد است که افزایش سطح GABA می تواند با “از دست رفتن عملکرد یکپارچه سازی و تنظیم فرایند در شبکه های عصبی شناختی و عاطفی” مرتبط باشد، گرچه برای اطلاع از پیامدهای این یافته باید مطالعات بیشتری انجام شود.