هم رسان: مطالعه جدیدی از محققان دانشگاه استنفورد حاکی از این است که سیستم ایمنی بدن موش هایی که سلول های بنیادی پلوریپوتنت (پر توان) القا شده (iPSCs) به آنها تزریق شده است، واکنش های قابل توجهی در مقابل انواع سرطان ها از خود نشان می دهند. در صورتی که محققان بتوانند این مطالعه را در مورد انسان ها تکرار کنند، این تحقیق می تواند راه را برای درمان سرطان ها به صورت فردی هموار کند، که عمدتا بیمار را در برابر بسیاری از انواع تومورها واکسینه می کند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، سلول های پلوریپوتنت القاء شده از سلول های بنیادی هستند که محققان آن را از بزرگسالان و اغلب از پوست و یا نمونه های خونی کشت می کنند و آن را در محیط آزمایشگاهی به مرحله تکامل ژنتیکی می رسانند، این به این معناست که این سلول ها می توانند در هر نوع از سلول های بدن انسان رشد کنند. اولین کشف بزرگ در تحقیقات جدید زمانی رخ داد که تیم استنفورد کشف کرد که iPSC ها از لحاظ ظاهری شباهت بسیار زیادی به سلول های تومور دارند، و این به معنای استفاده بالقوه از این سلول ها برای کمک به “آموزش” سیستم ایمنی برای مقابله بهتر با سرطان ها است.
محققان برای اثبات این تئوری به تعدادی از موش ها این واکسن احتمالی سرطان را تزریق کردند که از نظر ژنتیکی شامل iPSC های غیر فعال همراه با یک عامل تحریک کننده ایمنی به عنوان عامل کمکی بود. پس از 4 بار تزریق هفتگی واکسن این موش ها سلول های سرطان سینه موشی را دریافت کردند.

استفاده از سلول های بنیادی در ساخت واکسن سرطان در این گروه کنترل سرطان رشد کرد و پیشرفت کرد، اما در 70 درصد از موش های واکسن زده شده، تومورها تا حد قابل توجهی کوچک شدند و این در حالی بود که سلول های سرطانی در دو مورد کاملا از بین رفته بود، این وضعیت تا بیش از یک سال پس از آزمایشات ادامه داشت. این نتایج در مورد سرطان پوست و ریه نیز تکرار شد.
«نایجل کورمن» سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید:” این روش به صورت ویژه ای قدرتمند است چرا که به ما این امکان را می دهد تا سیستم ایمنی بدن را به طور همزمان در معرض انواع مختلف اپیتوپ های سرطانی قرار دهیم. زمانی که این اپیتوپ ها فعال می شوند، سیستم ایمنی یک پیام هشدار برای مقابله با سرطان پیشرفت یافته در بدن دریافت می کند.”
اما سوال بزرگی که در این تحقیق مطرح می شود این است که آیا می توان از این روش در مورد درمان انسان نیز استفاده کرد. گام بعدی این تیم پیش از پرداختن به آزمایشات بیماران انسانی این است که بررسی کنند که آیا این فرایند در مورد سلول های انسانی در محیط های آزمایشگاهی نیز همین نتایج را خواهد داشت. به هر حال ایده نهایی در این آزمایشات این است که بیماران سرطانی همراه با درمان های سنتی سرطان iPSC های خود را نیز دریافت کنند.

استفاده از سلول های بنیادی در ساخت واکسن سرطان «جوزف وو» محقق ارشد این مطالعه در این خصوص می گوید:” اگر چه تحقیقات و آزمایشات زیادی باید انجام شود اما خود مفهوم کاملا ساده است. ما یک نمونه خونی از شما می گیریم، سلول های iPS را درست می کنیم و بعد برای مقابله با سرطان های احتمالی در آینده این سلول ها را به بدن شما تزریق می کنیم. من در مورد اتفاقات و نتایج احتمالی در آینده بسیار هیجان زده و خوش بین هستم.”
محققان دیگری که در این مطالعه خاص مشارکت ندارند، ارزیابی محتاطانه تری نسبت به این فرضیه دارند. برای مثال «دنیل دیویس» استاد ایمونولوژی دانشگاه منچستر اعلام می کند که در این تحقیقات هیچ گواهی وجود ندارد که نشان دهد این درمان در مورد بیماران انسانی نیز کارایی خواهد داشت.
دیویس اضافه می کند:” در حال حاظر همان طور که بیشتر محققان به طعنه می گویند این خبر خوبی برای موش ها است.”
این مطالعه در مجله Cell Stem Cell به چاپ رسیده است.