هم رسان: یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های مربوط به اینترنت اشیاء، مشکل امنیت آن‌ها است و ترس مردم از این بابت بی‌جهت نیست زیرا کارشناسان امنیتی شرکت‌ترند میکرو، یک آسیب پذیری در دستگاه‌های دارای پردازنده SoC (سیستم -روی-یک تراشه) کوآلکوم کشف کرده‌اند.


به گزارش هم رسان، این آسیب پذیری شبیه نمونه‌ای است که ماه گذشته، گوشی‌های نکسوس 5، نکسوس 6، نکسوس 6P و سامسونگ گلکسی نوت آج را تحت تأثیر قرار داده بود. این مسئله باعث نگرانی از بابت امن بودن این گوشی‌ها شد. از طرفی چون تراشه‌های مشابه در دستگاه‌های اینترنت اشیاء به کار گرفته شده‌اند، نگرانی دوچندان می‌شود. این آسیب پذیری به یک مهاجم امکان دسترسی در سطح ریشه‌ای به سخت افزار را می‌دهد و این مسئله در جهانی که مملو از دستگاه‌های به هم متصل است بسیار خطرآفرین است.
ترند میکرو در جهت رفع این نقص گام برداشته و هنوز جزئیات کاملی از این آسیب پذیری را فاش نساخته اما برای همه روشن است که این نقص یک مشکل جدی نه‌تنها برای صاحبان گوشی بلکه برای تمامی افرادی است که از اینترنت اشیاء استفاده می‌کنند. عدم وجود به‌روز رسانی قابل دسترس برای گوشی‌های آسیب دیده نشان داد چقدر راحت دیگر دستگاه‌های اینترنت اشیاء (مانند یخچال، سیستم گرمایشی منازل و غیره) که از تراشه مشابهی استفاده می‌کنند، می‌توانند دقیقاً شبیه گوشی‌ها، آلوده شده و آسیب پذیر باقی بمانند.

internet_of_things_cloud
ترند میکرو می‌گوید: « خیل عظیمی از کاربران میزان اهمیت به‌روز رسانی سیستم‌های خود را درک نمی‌کنند و این ممکن است تنها چند دستگاه متصل به اینترنت در خانه‌های هوشمند را درگیر سازد. اما در آینده اینترنت اشیاء، که تقریباً هر دستگاه موجود در خانه می‌تواند به یکدیگر و به اینترنت متصل شود، بی‌توجهی درخصوص به‌روز رسانی‌ها بسیار حاد و خطرناک است. برخی از این دستگاه‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که قیمت تمام شده آن‌ها ارزان است و برخی از آن‌ها حتی یک بار مصرف هستند، به همین خاطر بسیاری از مردم در مورد امنیت اینترنت اشیاء نگران هستند. تا بدین لحظه پردازنده‌های SoC که توسط اسنپدراگون ساخته شده در بسیاری از دستگاه‌های اینترنت اشیاء از جمله گجت های پوشیدنی هوشمند استفاده شده است. اگر صنعت نمی‌تواند یک راه مؤثر برای اصلاح این آسیب‌پذیری‌ها پیدا کند، این مشکل می‌تواند پیامدهای گسترده‌تری را به بار آورد.»
اخیراً شاهد هک عروسک باربی بودیم که سبب ‌شد آن‌ها به جاسوس‌هایی در منازل ما تبدیل شوند. یا یک دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب که در قفسه سینه جاگذاری می‌شود، مشخص شد با هک می‌تواند منجر به مرگ فرد شود. هک گوشی‌های هوشمند با بهره‌برداری از یک آسیب پذیری یک سر ماجراست اما از آنجا که اینترنت اشیاء جزئی از زندگی بشر خواهد شد و گوشه کنار خانه ما منزلگاه بسیاری از این دستگاه‌های هوشمند خواهند شد، مهاجمان هر چه بیشتر می‌توانند دست درازی کنند و عواقب اسفبارتری را به بار آورند.
به‌روز رسانی‌های به‌موقع و وجود یک سیستم قابل اعتماد برای ارائه آن‌ها چیزهایی هستند که بسیار نیاز به آن‌ها احساس می‌شود. اگر همان‌طور که بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند، اینترنت اشیاء همه‌گیر و جهانی شود، نیاز به نوعی از سیستم‌ها در محل است تا این اطمینان را بدهند که این‌گونه دستگاه‌ها برای استفاده عموم امن است. همچنین این روزها به‌روز رسانی‌های امنیتی یک ضرورت مطلق به حساب می‌آید، و کاربران دستگاه‌های متصل باید آگاه باشند که چه اتفاقاتی در انتظار آن‌هاست.

منبع : Betanews