هم رسان: برای این که پزشکان بتوانند یک بیمار مبتلا به پارکینسون را مورد معالجه قرار دهند باید در مورد شدت نشانه و علائم بیماری آگاهی داشته باشند. اما متاسفانه هیچ روش علمی مشخصی برای این کار وجود ندارد. با این حال یک اپلیکیشن مبتنی بر یادگیری ماشینی برای انجام این کار طراحی و توسعه داده شده است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، معمولا زمانی که یک پزشک متخصص بیمار مبتلا به پارکینسون را در بیمارستان ویزیت می کند علائمی مانند رعشه و مشکلات موجود در راه رفتن را بررسی می کند، اما این ویزیت تنها چند بار در طول سال انجام می شود. با این وجود ممکن است این ارزیابی ها با توجه به روش کار پزشکان مختلف متفاوت باشد، همچنین این احتمال وجود دارد که علائم و نشانه ها در روزهای ویزیت به صورت ناگهانی شدید یا ملایم باشند.
گاهی اوقات پزشکان از بیمار می خواهند تا علائم خود را به صورت روزانه یادداشت کنند، اما ممکن است بیماران در زمان ارزیابی شدت علائم خود دقیق عمل نکنند و یا قادر به این کار نباشند.

اپلیکیشنی که می تواند نشانه های بیماری پارکینسون را ارزیابی کنددانشمندان دانشگاه جانز هاپکینگز، مرکز پزشکی دانشگاه روچستر و دانشگاه استون انگلستان با در نظر گرفتن این مشکلات اپلیکیشنی را ایجاد کرده اند که به صورت ویژه برای این کار طراحی شده است. این اپلیکیشن با نام HopkinsPD از میکروفون، صفحه لمسی و شتاب سنج گوشی همراه استفاده می کند تا در زمانی که بیمار در حال انجام وظایفی خود است علائم و نشانه های بیماری را ارزیابی کند و این اپلیکیشن شامل تشخیص صدا، ضربه انگشت، اندازه گیری قدم، تعادل و زمان عکس العمل است.
بیماران می توانند از این اپلیکیشن در هر زمان و مکانی برای تست خوداستفاده کنند و با تمام شدن تست یک نمره برای شدت بیماری پارکینسون خود دریافت کنند. بعد بیمار می تواند این عدد را با پزشک معالج خود در میان بگذارد.
محققان می گویند شاید این روش احمقانه به نظر برسد اما به هر حال با این روش می توان به علائم بیماری افراد در روزهای تعطیل که به بیمارستان مراجعه نمی کنند مطلع شد. همچنین در بعضی از ساعات شبانه روز امکان ارزیابی این علائم وجود ندارد، برای مثال حتی در صورت بستری بودن بیمار امکان ویزیت در ساعت 11 شب وجود ندارد.
اپلیکیشن HopkinsPD در گوشی های اندرویدی عمل می کند و در وب سایت Parkinson’s Voice Initiative برای دانلود موجود است. البته نسخه آی او اس این اپلیکیشن با نام mPower در فروشگاه اپل در اختیار کاربران قرار گرفته است.
مقاله ای در زمینه این تحقیق در مجله JAMA Neurology منتشر شده است.