هم رسان: پنجره ها می توانند به اتاق ها روشنایی، گرما و نمایی خاص دهند، اما گاهی ما هر سه مورد را به صورت یکجا از پنجره نمی خواهیم. به همین دلیل محققان سوئیسی در حال توسعه روش ساده ای برای هوشمند سازی پنجره ها با قرار دادن آینه های کوچک انعکاسی در آنها هستند تا بتوانند اتاق ها را در تمام طول سال برای ساکنین به محیطی آرام و راحت تبدیل کنند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، در سال های اخیر نمونه های اولیه از پنجره های هوشمند در انواع مختلف وارد بازار شده است. پنجره های الکتروکرومی می توانند رنگ خود را بر اساس تقاضای کاربر تغییر دهند، و در عرض چند دقیقه از رنگ روشن به رنگ تیره تغییر یابند، و بعضی از نمونه ها می توانند در صورت نیاز از ورود گرما و نور به داخل جلوگیری کنند. یکی از این پنجره ها انرژی مورد نیاز خود را از خورشید می گیرند، در حالیکه طراحی نمونه ای از این پنجره ها به این صورت است که می تواند خود را تیره کند اما از ورود نور به داخل جلوگیری نکند.
اما مشکل بیشتر این سیستم ها این است که از یک منبع انرژی استفاده می کنند و تا حدودی پیچیده هستند. محققان EPFL و Empa در سوئیس در حال ساخت پنجره های هوشمند ساده تری هستند که شفافیت خود را حفظ می کنند، و در حالیکه از ورود گرما به داخل جلوگیری می کنند می توانند به طور انتخابی اجازه وارد شدن نور به داخل را بدهند یا ندهند.

با پنجره های هوشمند روشنایی را به اتاق خود هدیه دهیدبرای شروع تیم از یک لیزر دقیق استفاده کرد تا یک زیر ساختار شیاردار بر روی سطح یک پرده نازک ایجاد کند. سپس آینه های کوچکی که با عنوان لنز های Compound Parabolic Concentrator (CPC) شناخته می شوند، به صورت بخار به داخل منفذ های سطح وارد می شوند. می توان از این سطح برای شیشه ها استفاده کرد و در داخل پنجره های دو جداره قرار داد، که مجموعه ای از این آینه های کوچک می تواند نور خورشید را به داخل اتاق منعکس کنند تا حتی تاریک ترین گوشه های اتاق هم روشن شود.
محققان در طی تست های خوداعلام کردند که جنس پنجره های هوشمند به گونه ای است که می تواند انتشار نور60 درجه ای را تجربه کند و می تواند 80 درصد از نور ورودی را منحرف کند و آن را در محیط اتاق و به صورت تقریبا افقی منتشر کند. شاید افرادی نگران استفاده از پنجره های تیره یا رنگی باشند، تیم تحقیقاتی به این افراد می گویند که شیشه تاثیری بر رویت پذیری این پنجره ندارد، در حالیکه شفافیت نیز همچنان باقی می ماند. این تیم همچنین می گوید که این پنجره می تواند در زمستان نور و گرما را به داخل اتاق منعکس کند ، اما از روشنایی و گرمای بیش از اندازه در تابستان جلوگیری کند.
محققان در حال حاضر بر روی یک پروژه آزمایشی برای پوشش بازتابی کار می کنند، که در پنجره های اولیه نصب شده در ساختمان Empa قرار گرفته اند و و این محققان تلاش می کنند تا نحوه عملکرد آنها را نظارت کنند. تیم هم اکنون در حال توسعه فرآیندهای تولید انبوه است.