هم رسان: نتایج مطالعه ای که اخیراً انجام شده نشان می دهد بین خطر مرگ زود رس و کم خوابی در شب (کمتر از 5 ساعت) ارتباط مستقیمی وجود دارد. اما این مطالعات ممکن است هیچ کمکی به تغییر شیوه ی خواب شما و بهبود آن نکند به جز آنکه نگرانی شما از کم خوابی را افزایش داده و خود باعث بیدار ماندن شما شود. علاوه بر این ممکن است به دلایل مشغله های زیادی که در طول هفته دارید فرصت یک خواب راحت از شما ربوده شود. در نتیجه ، ممکن است تنها این فرصت در تعطیلات آخر هفته برای شما فراهم شود تا به قول معروف دلی از عزا در آورید و به جبران کل روزهای هفته بخوابید. اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا واقعاً یک خواب راحت در آخر هفته می تواند کم خوابی روزهای دیگر هفته را جبران کند؟

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از فوربز، تیم تحقیقاتی از دانشگاه آستکهلم و موسسه Karolinska سوئد به دنبال پاسخ این سوال داده های مربوط به 43880 نفر را در طی 13 سال تحلیل و بررسی کرده اند (به این معنی که در این مدت تنها داده های مربوط به این افراد جمع آوری می شده است و آنها کاملاً تحت نظر دانشمندان نبوده اند). نتایج این داده ها نشان می داد خطر مرگ زودرس در افرادی که زیر 65 سال سن داشتند و 5 ساعت یا کمتر از آن در روزهای آخر هفته می خوابیدند در مقایسه با افرادی که 7 ساعت در روزهای آخر هفته می خوابیدند 52 درصد بیشتر بود. نکته جالب این است که افرادی که روزانه 5 ساعت یا کمتر می خوابیدند اما در آخر هفته 7 ساعت می خوابیدند در مقایسه با افرادی که روزانه 7 ساعت خواب شبانه داشتند از نظر خطر مرگ تفاوتی نداشتند. در مقایسه افرادی که روزانه 5 ساعت یا کمتر از آن می خوابیدند تا 65 درصد نرخ مرگ و میر بالاتری داشتند. گفتنی است خواب بیش از 8 ساعت نیز تا 25 درصد با افزایش خطر مرگ ارتباط داشت.

کم خوابی خود را آخر هفته جبران کنیدبنابراین در مورد خواب هم باید همواره جانب اعتدال را رعایت کرد. حداقل این چیزی است که این مطالعه ی دانشمندان سوئدی نشان می دهد. مطالعات تجربی همانند این مطالعه تنها ارتباط موارد را با یکدیگر را نشان می دهد و هیچ علت و معلولی را ثابت نمی کند. عوامل بسیار دیگری می تواند بر روی میزان خواب و خطر مرگ تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال، ممکن است افرادی که روزانه خواب کمتری دارند در مقایسه با افرادی که حداقل می توانند در آخر هفته بخوابند شرایط کاری و مشکلات شخصی متزلزل تری داشته باشند. علاوه بر این، نتایج مطالعه ی انجام شده در سوئد ممکن است در دیگر نقاط دنیا متفاوت باشد. ممکن است مردم سوئد در مقایسه با افراد دیگر کشورها شرایط زندگی بسیار متفاوتی داشته باشند. و نکته پایانی این که این، تنها یک مطالعه است نه یک بررسی دقیق و کامل از زندگی شما. نتایج مطالعات لزوماً در مورد تمامی افراد صدق نمی کند چرا که هر فرد همچون دانه های برف منحصر به فرد بوده و ویژگی های خاص خود را دارد.
در نتیجه نمی توان از این مطالعه یک نتیجه قطعی گرفت. دانشمندان برای تایید این مسئله که خواب کافی در یک روز می تواند کم خوابی دیگر روزهای هفته را جبران کند، باید مطالعات بیشتری انجام دهند. محققان جهت اطلاع از علت و معلول واقعی این اتفاق باید با دقت بیشتری هر فرد را تحت نظر بگیرند. همچنین، مطالعات انجام شده در دیگر نقاط دنیا نیز می تواند به حل این مسئله کمک کند.
اما جدای از تمام این موارد خوابیدن حس بسیار خوبی دارد، درست نمیگم؟ هیچ حسی بهتر از این نیست که از خواب بیدار شوید و ببینید هنوز 2 ساعت فرصت دارید تا بخوابید و اما داشتن یک خواب راحت و کافی در روز تعطیل به احتمال زیاد بهتر از این است که اصلا خواب کافی نداشته باشیم. بنابراین اگر از خواب کافی در روزهای هفته محروم هستید ، بهتر است آن را در روز تعطیل جبران کنید. البته ممکن است برخی افراد نگران این موضوع باشند که با یک خواب طولانی مدت در روز تعطیل، ساعت خواب بدن آنها در دیگر روزهای هفته مختل شود. اما این به این معنی نیست که خودتان را از یک خواب راحت و کافی در آخر هفته محروم کنید. چرا که مطمئناً نداشتن خواب کافی می تواند برای شما مضر باشد.
این مطالعه در مجله ی Journal of Sleep Research منتشر شده است.