هم رسان: علی رغم تحقیقات بسیار، دانشمندان هنوز موفق به کشف راز تحریک رشد مجدد مو نشده اند. به تازگی محققان دانشگاه منچستر در مطالعه ای جدید، به روشی کاملاً جدید برای رشد مو دست پیداکرده اند؛ این روش از عوارض جانبی یک داروی قدیمی نزدیک به 50 سال پیش منشاء می گیرد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، در اوایل دهه ی 1970 ، دارویی به نام Cyclosporine A (سیکلوسپورین ای) از یک گونه قارچ جدا شد. تحقیق روی قارچ مذکور با هدف یافتن داروی آنتی بیوتیک ضد قارچی جدیدی صورت گرفت اما ترکیب به دست آمده از نظر پزشکی برای هدف مورد نظر قابل استفاده نبود. چند سال بعد، محققان دریافتند که Cyclosporine A در سرکوب سیستم ایمنی بدن موثر است.
در دهه ی 1980، این دارو برای مصرف پزشکی مورد تایید قرار گرفت و کاربرد بالینی آن موجب پیشرفت مهمی در زمینه پیوند اعضا شد. این دارو با سرکوب سیستم ایمنی بدن و تضعیف آن به بیماران کمک می کند تا عضو جدید را در بدن خود حفظ کنند و در واقع مانع از رد پیوند می شود.

امیدهای تازه در درمان ریزش مو با یک داروی قدیمیبا این حال ، مصرف هر دارویی بی ضرر نخواهد بود و Cyclosporine A نیز از این قاعده مستثنی نیست و می تواند موجب عوارض جانبی وخیمی گردد. یکی از عوارض جانبی بی خطری که طی ده ها سال مصرف این دارو مشخص شده این است که اغلب موجب افزایش رشد مو می شود. اکنون مطالعه و بررسی مکانیزم این عارضه جانبی خاص روش درمانی جدیدی را ارائه می دهد که به واسطه ی آن می توان رشد مو در انسان را تحریک کرد.
محققان پس از انجام تجزیه و تحلیل کامل ژن موجود در فولکیل های موی انسان که تحت درمان Cyclosporine A قرار داشتند، متوجه مکانیزم خاصی در دارو شدند که به نظر در رشد مو موثر است. نتایج این مطالعه نشان داد که Cyclosporine A بیان SFRP1 را کاهش می دهد ، پروتئینی که به صورت خود تنظیمی منفی مسیر کلیدی را برای رشد فولیکول های مو تعیین می کند. در نتیجه، به نظر می رسد با سرکوب این پروتئین بتوان به روش کار Cyclosporine A در افزایش رشد مو را متوجه شد.

امیدهای تازه در درمان ریزش مو با یک داروی قدیمیدر گام بعدی محققان باید روشی را پیدا می کردند تا به طور خاص بر ضد SFRP1 عمل می کرد و پس از انجام تحقیقات به ترکیبی به نام WAY-316606 دست یافتند. این ترکیب دراصل برای درمان پوکی استخوان توسعه یافته است ، محققان پس از انجام آزمایشات دریافتند که WAY-316606 مکانیزهای مشابه با Cyclosporine A را هدف قرار می گیرد اما فاقد شدت فعالیت های سرکوب سیتم ایمنی Cyclosporine A است. آزمایش های Ex vivo با استفاده از نمونه های پوستی انسان نشان داد که WAY-316606 رشد مو را افزایش می دهد و همین مسئله نشان می دهد که استعمال خارجی آن ، یا یک ترکیب مشابه، می تواند در درمان ریزش مو موثر باشد.
تحقیقات در این زمینه هنوز در مراحل اولیه به سر می برد اما محققان در رابطه با ارائه ی یک شیوه ی درمانی جدید برای ریزش مو در آینده بسیار خوشبین اند.
«هاوکاو» یکی از محققین این پروژه می گوید: ” بدیهی است که در مرحله ی بعدی آزمایش های بالینی نیاز است تا به ما بگوید که ای دارو یا ترکیب مشابه موثر و مطمئن در درمان ریزش موی بیماران است.”
این تحقیق در مجله ی PLOS Biology منتشر شده است.