هم رسان: انجماد حرکتی (Gait freezing) یکی از نشانه های احتمالی در بیماری پارکینسون است. زمانی که این مشکل پیش می آید، بیمار حتی زمانی که قصد دارد به جلو قدم بر دارد، قادر به این کار نیست. این بیماران در طول مدت freeze و یا به اصطلاح انجماد نمی توانند حرکت کنند و حالت واقعا نامناسبی برای این افراد ایجاد می شود. حتی ممکن است آنها تعادل خود را از دست بدهند و به زمین بیافتند. موریل فرایی از محققان دانشگاه Twente به این نتیجه رسیده است که کفش هایی با سنسورهای خاص می توانند به این بیماران کمک کنند تا از عهده مشکلات انجماد حرکتی بر آیند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، ممکن است فرد بیمار بتواند با تلاش برای تمرکز بر روی چیزی در نزدیک پاهای خود انجماد حرکتی خود را از بین ببرد و بتواند به سمت اطراف یا به طرف بالا قدم بردارد. ممکن است این بیماران روی چیزهایی مثل یک چاله در پیاده رو و یا شکاف در تخته کفپوش تمرکز کنند.
به هر حال ممکن است همیشه چنین چیزهایی موجود نباشد تا بیمار روی آن تمرکز کند. مطمئنا اگر این امکان وجود داشت که بیماران بتوانند از این قابلیت در وسیله ای بهرمند شوند و بتوانند مشکل انجماد حرکتی خود را برطرف سازند، اتفاق شگفت انگیزی می افتاد.

و اینجا همان جایی است که کفش های مجهز به لیزر وارد میدان می شوند. هر کدام از این کفش ها دارای یک دستگاه لیزری هستند که پرتو لیزری آنها تا 18 اینچ جلوتر امتداد دارد. در نتیجه کاربر می تواند در امتداد این پرتو لیزری قدم بردارد تا حالت انجماد حرکتی خود را بشکند. این لیزر تنها زمانی پرتوافکنی می کند که پا از حرکت ایستاده است و زمانی که کفش ها در حرکت هستند این لیزرها از کار می افتد.
محققان با انجام آزمایشی در مورد 21 بیمار پارکینسونی متوجه شدند که تعداد حملات انجماد حرکتی پس از استفاده از این کفش ها تقریبا به میزان نصف کاهش یافته است. مدت زمان انجماد حرکتی شان نیز به کمتر از نصف پیش از استفاده از کفش کاهش یافته است.
بسیاری از بیماران شرکت کننده در این مطالعه از این که این کفش ها را در طول روز می پوشند احساس خوشحالی می کردند. برای آنها اصلا اهمیتی نداشت که سنسورهای کفش حتی در زمان های غیر از حمله انجماد هم خط های لیزری را نشان دهند.
فرایی می گوید تحقیقات بعدی در این زمینه شامل ساخت لیزری است که تنها در زمان تشخیص انجماد حرکتی فعال می شود.