هم رسان:به سختی می توان آسم های خفیف و متوسط تشخیص داد، زیرا علائم آنها در طول زمان تغییر می کند و اغلب تحت تاثیر سایر شرایط تنفسی قرار می گیرد. اما یک آزمایش جدید می تواند تنها با استفاده از یک سواب بینی به طور دقیق نشان دهد که فرد مبتلا به آسم است یا خیر.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، در حال حاضر تست عملکرد ریه (PFT) از مطمئن ترین روش های تشخیص آسم است. این روش به متخصصان و تجهیزات خاصی نیاز دارد، که ممکن است هر کدام از آنها در بعضی مناطق وجود نداشته باشد. به علاوه تنها با استفاده از تست (PFT) به سختی می توان بین آسم و شرایط مشابه تفاوت قائل شد.

تشخیص آسم از طریق سواب بینی
محققان سیستم بهداشتی کوه سینا با در نظر داشتن این مطلب از یک تکنیک سواب بینی برای جمع آوری RNA (اسید ريبونوكلئيك) از بینی 190داوطلب استفاده کرده اند که 66 نفر از آنها مبتلا به آسم بوده و 124 نفر مبتلا نبودند. پ این محققان س از تکرار این نمونه ها، از الگوریتم های یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل این داده ها استفاده کردند تا تفاوت های بین RNA این دو گروه را شناسایی کنند.
این محققان در نهاین یک نشانگر زیستی 90 ژنی شناسایی کردند که مختص افراد مبتلا به آسم است. بنابراین امید می رود که پزشکان تنها با سواب داخل بینی بیماران و تجزیه نمونه ها بتوانند نشانگر زیستی را شناسایی کرده و بیماری را به راحتی تشخیص دهند. به همین منظور مطالعه ای متشکل ار افراد بیشتری در حال انجام است.
مقاله ای در زمینه این تحقیق در مجله Scientific Reports منتشر شده است.