هم رسان: دانشمندان موفق به تولید نانوماشین هایی شده اند که می توانند وارد سلول های سرطانی شوند و آن ها را در کمتر از 60 ثانیه نابود کنند. این ماشین ها در واقع مولکول های چرخشی کوچکی هستند که با نور حرکت می کنند. این مولکول ها با سرعت بسیار بالایی می چرخند و پس از اتصال به دیواره ی سلول آن را سوراخ می کنند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از ابرگیزمو، آزمایشات انجام شده در دانشگاه دورهام انگلیس نشان می دهد که این نانوماشین ها در عرض یک تا سه دقیقه موفق به تخریب غشای سلول سرطانی پروستات شده اند. این مولکول ها پس از وارد شدن به درون سلول بلافاصله آن را از بین می برند.
دکتر رابرت پک از اساتید دانشگاه دورهام در این باره گفته است:” آرزوی ما برای تولید نانوماشین های هدایت شونده نوری جهت نابودی سلول های سرطانی اکنون کم کم رنگ واقعیت به خود می گیرد. این مولکول ها قادر خواهند بود تا سلول های سرطانی مانند تومورهای سینه یا ملانومای پوست و حتی سلول هایی را که در شیمی درمانی مقاوم هستند هدف قرار داده و نابود کنند.”

زمانی که این فناوری به طور کامل توسعه یابد مطمئناً شاهد تغییر بزرگی در زمینه ی درمان سرطان خواهیم بود و قطعاً موجب خواهد شد تا نرخ بقا و بهبودی بیماران در سراسر جهان افزایش یابد.
دانشمندان دریافته اند که این نانوماشین ها برای مقابله با موانع نزدیک و حرکت براونی (حرکت ناپایدار ذرات میکروسکوپی معلق در مایع) می بایست با سرعت دو تا سه میلیون بار در ثانیه بچرخند.
دانشمندان در حال حاضر عملکرد این نانوماشین ها را در میکرو ارگانیسم ها و ماهی های کوچک آزمایش می کنند. آن ها امیدوارند که به زودی این آزمایشات را بر روی حیوانات کوچک جونده انجام دهند. در صورت موفقیت آمیز بودن این آزمایشات بر روی حیوانات مسیر انجام آن ها بر روی انسان ها هموار خواهد شد.