هم رسان: ویروس زیکا به عنوان عاملی برای ایجاد بیماری های نقص مادرزادی مانند میکروسفالی و آسیب های مغزی شناخته می شود اما به نظر می رسد این ویروس می تواند در کارهای مفیدتری مانند درمان سرطان مغز نیز کاربرد داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از انگجت، در مقاله ای که اخیراً در مجله The Journal of Experimental Medicine به چاپ رسیده محققان نشان داده اند ویروس زیکا می تواند در درمان نوعی از سرطان های مغزی بسیار مفید باشد.
گلیوبلاستوما شایعترین نوع تومور مغزی در آمریکا است. جان مک کین نیز اخیراً به این بیماری مبتلا شده است. درمان این بیماری شامل عمل جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی می شود. با وجود درمان تومورهای گلیوبلوستوما اغلب پس از چند ماه این تومورها دوباره باز می گردند. روش های درمان استاندارد می تواند در برابر اکثر سلول های سرطانی خوب عمل کند اما وجود سلول های بنیادی سرطانی تشکیل دهنده این سلول ها موجب می شود مجدداً تومورهای جدیدی رشد کنند. ویروس زیکا خلاف این امر عمل می کند؛ این ویروس با هدف قرار دادن سلول های بنیادی سرطانی مانع تولید سلول های سرطانی می شود بنابراین از دیدگاه نظری به کارگیری این درمان در کنار درمان های معمول می تواند باعث ریشه کن کردن تومور مغزی گردد.

زیکا - میکروسفالیزیکا به دلیل همین ویژگی باعث ایجاد آسیب های مغزی در جنین می شود. این ویروس به سیستم عصبی مرکزی در حال رشد جنین نفوذ کرده و سلول های نیمه یاخته (سلول پروژنیتور) که بعدها به انواع سلول های مغزی تبدیل می شوند را می کشد. محققان دریافته اند سلول های عامل گلیوبلوستوما نیز بسیار شبیه سلول های نیمه یاخته عمل می کنند و در نتیجه می توان از زیکا به عنوان یک روش درمانی بالقوه برای نابودی این سلول ها استفاده کرد.
در آزمایش های انجام شده، ویروس زیکا قادر بود سلول های بنیادی سرطانی خارج شده از بیماران مبتلا به تومور گلیوبلاستوما را از بین ببرد و تزریق آن به درون تومورهای موش آزمایشگاهی مبتلا به این بیماری موجب کوچک شدن تومورها شد. محققان خاطر نشان کرده اند ویروس آزمایش شده تمایلی به آلوده کردن سلول های غیر سرطانی مغز ندارد و این ویروس نسخه اصلاح شده ژنی زیکا است که در برابر سیستم ایمنی بدن تضعیف شده و همچنین می تواند سول های گلیوبلاستوما را بکشد؛ البته نه به شکل کاملی که گونه اصلی این ویروس قادر است.
این تحقیقات هنوز بر روی انسان آزمایش نشده زیرا عملکرد این ویروس در موش ها و انسان ها متفاوت است. با توجه به اینکه زیکا عامل خطرناکی برای بزرگسالان محسوب نمی شود می توان به درمان سرطان های مغزی با این روش در آینده امیدوار بود.