هم رسان: در خبرها شنیدیم محققان با استفاده از فناوری‌های روز مانند هوش مصنوعی توانسته‌اند روشی را ابداع کنند که می‌تواند آلزایمر را 10 سال زودتر از ابتلا به آن تشخیص دهد. حالا دانشمندان با استفاده از اطلاعات ماهواره‌ای شیوع بیماری‌هایی مانند مالاریا را نیز پیش بینی می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از ابرگیزمو، این دانشمندان با استفاده از اطلاعات ماهواره‌ای ناسا شیوع بیماری مالاریا را پیش از وقوع آن پیش بینی کرده‌اند. این کار با شناسایی مناطقی صورت می‌گیرد که در آن به علت سیل و یا جنگل زدایی، خاک مرطوب می‌تواند تبدیل به مکان مناسبی برای رشد پشه‌های ناقل مالاریا شود. پس از شناسایی این مناطق سیستمی به دست می‌آید که می‌توان با استفاده از آن سه ماه زودتر شیوع بیماری مالاریا را پیش بینی کرد و همچنین می‌توان میزان احتمال ابتلای هر فرد در خانواده را نیز مشخص کرد.

«بن زایتیک» استادیار دانشکده علوم زمین و فضا دانشگاه جانز هاپکینز و از پژوهشگران این پروژه که مسئول بخش سیستم همانند سازی داده‌های زمین (LDAS) است می‌گوید: «این الگوها تمرینی برای استدلال‌های غیر مستقیم است. این الگوها این امکان را برای ما فراهم می‌کنند تا پیش بینی کنیم رطوبت خاک در چه مناطقی می‌تواند مکان مناسبی برای پرورش پشه‌های ناقل مالاریا باشد.»
به نظر می‌رسد این الگوها در حال حاضر تکمیل نیستند و محققان باید اصلاحات بیشتری را روی آن‌ها انجام دهند که این کار مستلزم وقت است و احتمال دارد چند سال طول بکشد. با این وجود پس از تکمیل این الگوها، با توجه به طراحی این ابزار می‌توان از آن‌ها برای پیش بینی انواع بیماری‌ها نیز استفاده کرد.