هم رسان: وضوح تصویر 4K این روزها به تدریج تبدیل به یک استاندارد شده و اخیراً شاهد ارائه تلویزیون ها، نمایشگرها و فیلم های زیادی با این کیفیت هستیم. با این حال اگر بخواهیم آینده بینانه فکر کنیم مطمئناً می توانیم بگوییم استاندارد بعدی کیفیت 8K خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، با وجود اینکه احتمالاً مدتی طول خواهد کشید تا شاهد رونمایی تلویزیون های 8K باشیم (برخی از شرکت ها هم اکنون در حال آماده سازی این تلویزیون ها هستند) به نظر می رسد سامسونگ به روشی دست یافته که این امکان را فراهم می کند تا ویدئوهای موجود به کیفیت 8K و متناسب با استاندارد آینده ارتقا یابند. سامسونگ در جریان نمایشگاه CES 2018 از فناوری رونمایی کرد که آن را اولین فناوری هوش مصنوعی 8K جهان می داند.
این فناوری با تلویزیون های 85 اینچی 8K QLED سامسونگ ارائه خواهند شد و با استفاده از هوش مصنوعی می تواند تصاویر با کیفیت پایین را به کیفیت 8K ارتقاء دهد. تبدیل تصاویر با وضوح پایین به تصاویری با وضوح بالا (upscaling) تکنیک جدید نیست اما مسلماً با کمک هوش مصنوعی این روش به صورت هوشمندتر و طبیعی تر صورت خواهد گرفت.

سامسونگ از هوش مصنوعی برای تبدیل ویدئوها به 8K استفاده می کندبه گفته سامسونگ، این فناوری با افزایش سرعت پردازش تصویر تا 64 بار کمک می کند تا تصاویری طبیعی با وضوح بالا ارائه شود. به عنوان مثال برای نمایش تصویر سپیده دم، تلویزیون تغیر تدریجی روان و ظریفی را برای مشتریان ارائه می دهد. تلویزیون های 8K QLED سامسونگ ومجهز به فناوری upscaling AI از نیمه دوم سال عرضه خواهند شد.