هم رسان: سامسونگ از مدت‌ها قبل در صدر بازار حافظه‌های NAND قرار دارد و به نظر می‌رسد آماده پیشی گرفتن از رقبای خود است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان به نقل از ابرگیزمو، گزارشی جدید از کره جنوبی حاکی است سامسونگ اخیراً یک چیپ Z-NAND و یک کنترل کننده بهینه شده برای این چیپ توسعه داده است. انتظار می‌رود تولید انبوه این چیپ حافظه از سال آینده شروع شود.
طبق این گزارش این حافظه‌های جدید در حال حاضر در مرحله تولید آزمایشی هستند و سامسونگ به تازگی در مورد عرضه آن‌ها به بعضی از مشتریان خود توضیحاتی داده است.
از آنجایی که حافظه‌های Z-NAND تنها مبتنی بر یک سلول تک سطحی خواهند بود ظرفیت کمتری دارند. هر بیت به هر سلول اختصاص داده می‌شود. علیرغم پایین بودن ظرفیت حافظه‌های Z-NAND، این حافظه‌ها از سرعت و مصرف انرژی بهتری برخوردار خواهند بود.

گفته می‌شود سرعت خواندن یک حافظه Z-SSD که از یک چیپ NAND برخوردار است، هفت برابر بیشتر از درایوهای حالت جامد معمولی هستند.
گزارش‌ها حاکی از این هستند که سامسونگ تلاش می‌کند برای رقابت با فناوری 3D Xpoint SSD اینتل این حافظه‌های جدید را به تولید انبوه برساند. این حافظه‌های نسل جدید اینتل از سرعت و دوام بالایی برخوردار هستند به طوری که از محصولات مبتنی بر NAND موجود در بازار پیشی گرفته‌اند.
سامسونگ تا به این لحظه هیچ اظهار نظری درباره برنامه‌های خود در مورد حافظه‌های Z-SSD نکرده است.