هم رسان: سامسونگ چند روز پیش از رونمایی چیپ ست جدید DRAM برای رایانه ها خبر داد. این چیپ ست سریع تر و کوچک تر از نمونه های قبلی است.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، سامسونگ اعلام کرده تولید انبوه اولین چیپ ست 8 گیگابایتی کلاس 10 نانومتری DDR4 DRAM را آغاز کرده است. این چیپ ست در مجموعه وسیعی از سیستم های رایانه ای مورد استفاده قرار خواهد گرفت. سامسونگ ادعا می کند بالاترین عملکرد و بهره وری انرژی را در این چیپ ست 8 گیگابایتی DRAM ارائه کرده است.
نسل قبلی این چیپ ست تقریباً یک سال و نیم پیش عرضه شده بود. سامسونگ می گوید بهره وری انرژی جدیدترین چیپ ست DRAM در مقایسه با نسل قبلی 15 درصد بیشتر و سرعت آن 10 درصد بیشتر است.
همچنین گفته می شود سود بهره وری این پردازنده 30 درصد بهبود یافته است. این به این معناست که سود تولید این پردازنده افزایش خواهد یافت که شرکت را قادر به ساخت بیشتر از این چیپ ها در آن واحد خواهد کرد.

طراحی جدید این مدار اختصاصی پیچیده، چیپ ست 8 گیگابایتی DDR4 را قادر میکند تا با سرعت 3600 مگابایت در هر ثانیه در هر پین عمل کند. این پیشرفت خوبی در مقایسه با 3200 مگابایت بر ثانیه نسل پیشین است.
شرکت سامسونگ از فرایند جدیدی برای کوچکتر کردن RAM استفاده نکرده بلکه از یک فناوری جدید برای این کار استفاده کرده است. در این چیپ ست از یک سیستم فوق العاده برای چک کردن خطا استفاده شده و همچنین یک اسپیر هوا پیشرفته در آن وجود دارد که سطوح بالاتری از مقیاس بندی و عملکرد سلولی سریع تر را ممکن میسازد.
همچنین سامسونگ اعلام کرده تلاش می کند برنامه های خود را در خصوص معرفی سریع تر چیپ ست های نسل بعدی DRAM که شامل DDR5, HBM3, LPDDR5, و GDDR6 هستند را سرعت ببخشد.