هم رسان: دو روز پیش infosec bods ادعا کرد اولین مورد از یک شبکه اسکادا را یافته است که به بدافزار استخراج ارز رمز نگاری شده آلوده شده است، برخی از روزنامه نگاران با طعنه زدن به این که احتمالا تیتر بعدی اخبار استخراج ارزهای رمز نگاری شده در یک نیروگاه هسته ای خواهد بود، همکاران خود را به خاطر نوشتن تیتر های رعب آور سرزنش کردند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از هکرنیوز، اما به نظر می رسد که در حال حاضر مجبور شده اند چنین تیترهایی را در وب سایت های خود منتشر کنند، چرا که خبرگزاری Interfax روسیه دیروز اعلام کرد که چند نفر از دانشمندان یک مرکز تحقیقاتی هسته ای رده بالا در روسیه به دلیل اقدام به استخراج ارزهای رمز نگاری شده به کمک منابع کامپیوتری این سازمان دستگیر شده اند.
این مضنونین به عنوان مهندسان مرکز هسته ای فدراسیون روسیه که با عنوان All-Russian Research Institute of Experimental Physics نیز شناخته می شود، در زمینه توسعه سلاح های هسته ای مشغول به کار بودند.
ساروف همان جایی است که اولین بمب اتمی اتحاد جماهیر شوروی در آنجا ساخته شد.
در سال 2011 این مرکز هسته ای فدراسیون روسیه مجهز به یک ابرکامپیوتر جدید با ظرفیت یک پتافلاپ شد که این مرکز در آن زمان به دوازدهمین قدرت در دنیا تبدیل شد.
طبق گزارشات رسانه های روسیه این مهندسان تلاش می کردند تا با استفاده از یکی از ابرکامپیوترهای قدرتمند موجود در مرکز هسته ای فدراسیون روسیه ارز رمزنگاری شده بیت کوین استخراج کنند.
این مضنونین در حین تلاش برای اتصال این ابرکامپیوتر به اینترنت دستگیر شده اند چرا که این ابرکامپیوترها به خاطر مسائل امنیتی به اینترنت متصل نمی شوند، بخش امنیت این مرکز هسته ای در این هنگام با هشدارهایی مواجه شده بودند.

دانشمندان روسی به اتهام استفاده از تسلیحات هسته ای برای استخراج بیت کوین دستگیر شدنداین مهندسین پس از دستگیری به سرویس امنیت فدرال (FSB) منتقل شدند.
«تاتیانا زالسکایا» رئیس سرویس خبری این سازمان  در مصاحبه با خبرگزاری Interfax اعلام کرد:” کارمندان قصد داشتند تا در اقدامی غیر مجاز از امکانات کامپیوتری مرکز برای اهداف شخصی خود و از آن جمله استخراج بیت کوین استفاده کنند؛ این اقدامات به موقع متوقف شد.” زالسکایا با بیان این که ” این استخراج کنندگان بدون مهارت توسط مقامات شایسته این مرکز شناسایی و دستگیر شدند. تا آنجایی که من اطلاع دارم یک پرونده قانونی بر علیه آنها باز شده است.” به تعداد دقیق این کارمندان متهم اشاره ای نکرد.
سرویس امنیت فدرال روسیه تاکنون بیانیه ای درباره این افراد دستگیر شده و جرم آنها منتشر نکرده است.
ارزهای رمز نگاری شده طی چند سال اخیر محبوبیت زیادی به دست آورده است. استخراج حتی یک بیت کوین هم کار ساده ای نیست، چرا که این کار به قدرت کامپیوتری فوق العاده زیاد و مقادیر زیادی از انرژی نیاز دارد.
طبق گزارشات رسانه ها روسیه به دلیل ذخایر انرژی ارزان قیمت به یک منبع مناسب برای اسخراج بیت کوین تبدیل شده است. گفته می شود که یکی از تاجران روسی با نام «الکسی کلسنیک» نیز دو نیروگاه برق راه اندازی کرده است که انحصارا انرژی مورد نیاز برای مراکز داده ای استخراج بیت کوین را تولید می کنند.