هم رسان: بسیاری از داروهای مسکن مبتنی بر مواد مخدر (اپیوئید) نمی‌توانند محل مخصوص درد را هدف قرار دهند بلکه از بروز احساس درد به واسطه مغز جلوگیری می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از نیواطلس، این نوع روش درمانی در واقع شیوه مناسبی برای مقابله با درد نیست و در برخی مواقع علائم خواص اعتیاد آور دارو مشکلات اجتماعی جدی را در بردارد. به تازگی  گروهی تحقیقاتی به روش جدیدی برای مقابله با درد دست یافته‌اند که در آن فرآیند ارسال درد به بدن دستکاری می‌شود.
درحال حاضر تحقیقات بسیاری در این زمینه در حال انجام است. برخی از دانشمندان در تلاش‌اند تا با تکیه بر طبیعت و استفاده از زهر حلزون دریایی یا آناتومی عجیب قورباغه‌های سمی یک داروی مسکن تولید کنند. در مقابل برخی نیز با تکیه بر جهش ژنتیکی به دنبال روشی برای تسکین درد هستند.

محققان می‌گویند هنگامی که شما آسیب می‌بینید، مولکول‌های خاصی به سرعت تولید می‌شوند. با دستکاری فرآیند تولید درد در جراحات می‌توان از بروز درد جلوگیری کرد.
احساس درد در هنگام جراحت یا التهاب به وسیله پروتئین‌هایی در مغز ارسال می‌شود. این پروتئین‌ها به وسیله مولکول‌های فرستنده خاصی به نام mRNA که از ژنوم سلولی تأمین می‌شوند، هدایت می‌شوند. محققان در تحقیقات خود به روش جدیدی دست یافته‌اند که با تزریق مواد خاصی به محل جراحت (که همانند RNA mimic رفتار می‌کنند) می‌توانند فرآیند بروز درد را مختل کنند.
در طول چندین آزمایش بر روی موش‌ها محققان موفق شده‌اند با این روش میزان پاسخ به درد در حیوانات را کاهش دهند.
نتایج این تحقیقات در نشریه Nature Communications به چاپ رسید است.