هم رسان: مطالعه ای که اخیراً در Angewandte Chemie به چاپ رسیده حاکی است روش تصویربرداری موسوم به «اسکن میکروسکوپی الکتروشیمیایی» می تواند ابزار بسیار مفیدی در تشخیص برخی بیماری ها باشد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از انگجت، در این روش دانشمندان برای مشاهده بافت بدن، به جای استفاده از مواد شیمیایی اضافی نظیر رنگ ها و یا نشانگرهای فلورسنت، از پروب­ های (کاوشگر) الکتروشیمیایی جهت شناسایی زیست مولکول های طبیعی اطراف بافت استفاده می کنند.
در این مطالعه، محققان از میکرو الکترودهای نرمی استفاده کردند که به راحتی می توان آنها را در میان نمونه بافت ها حرکت داد. میکروالکترود همزمان با حرکت در میان بافت ها، جریان الکتریکی که توسط مواد شیمیایی خاصی در بافت ها ایجاد می شود را اندازه گیری می کند و بدین ترتیب اطلاعاتی از ساختار فیزیکی و ترکیب آن بافت به دست می آورد. گروه تحقیقاتی حاضر در این مطالعه، سه روش استفاده از این ابزار را به صورت جداگانه نشان داده اند. در روش اول، آنها با استفاده از این ابزار کبد موش را اسکن کردند تا نشان دهند نوع خاصی از نانو نوارها (nanoribbon) که هم اکنون به عنوان ابزاری برای انتقال دارو مورد مطالعه هستند می توانند در سراسر کبد توزیع شوند. در روش دوم، از پروب های الکتروشیمیایی برای اندازه گیری پروتئین هموگلوبین استفاده شد تا تصویر واضحی از قلب موش به دست بیاید. (تصویر سمت راست) و در روش سوم، دانشمندان نشان دادند که می توان با استفاده از این روش بافت سالم را از بافت سرطانی تشخیص داد.

محققان امیدوارند در آینده از این روش نه تنها برای تشخیص سلول های سرطانی بلکه از بین بردن آنها نیز استفاده کنند. Hubert Girault یک از نویسندگان این مطالعه گفته است: «در حال حاضر با استفاده از الکتروشیمی می توانیم سلول های سرطانی موجود در برش های میکروسکوپی را به طور کامل از بین ببریم. اما انجام همین کار بر روی بافت های ضخیم داستان کاملاً متفاوتی است.»