هم رسان: شکستگی یا آسیب شیشه صفحه نمایش گوشی ها شاید موردی باشد که به وفور اتفاق می افتد، هرچند تولید کنندگان گوشی های هوشمند تلاش می کنند تا با استفاده از شیشه های مقاوم و مستحکم تر از این اتفاق تا حدودی جلوگیری کنند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، با وجود تلاش های بسیاری که در این زمینه شده همچنان شاهد شکستگی در شیشه صفحه نمایش گوشی ها هستیم اما به لطف محققان ژاپنی در آینده دیگر شاهد این اتفاق نخواهیم بود.
محققان ژاپنی به تازگی موفق به تولید شیشه ای شده اند که می تواند شکستگی ها و آسیب های موجود در خود را ترمیم کند! البته ایده ی شیشه های ترمیم شونده، جدید نیست اما ظاهراً پیشرفت های این گروه تحقیقاتی امیدوارکننده به نظر می رسد. این شیشه جدید “polyether thiourea” نامیده می شود و متشکل از صدها شیشه است با این تفاوت که زمانی که این تکه های شکسته این شیشه را درکنار هم می گذارید و بر آن فشار وارد می کنید پس از چند لحظه ترمیم می شود و دوباره به شکل اول باز می گردد.

شیشه ای که می تواند خودش را ترمیم کند! تاکنون آنچه به عنوان مواد قابل ترمیم دیده بودیم تنها می توانستند خراش های سطحی را ترمیم کنند و بدین ترتیب آسیب های عمیق تر قابل ترمیم نبودند. اما شیشه جدید می تواند قطعات خرد شده شیشه را نیز به طور کامل ترمیم کند، بنابراین اگر در حادثه ای صفحه نمایش شما به تکه های ریز نیز خرد شد می توانید با چسباندن آنها در کنار یکدیگر دوباره آن را به حالت اول برگردانید.
محققان ژاپنی هنگامی که در تلاش برای تولید نوعی چسب جدید بودند به این اختراع دست پیدا کرده اند. در حال حاضر مشخص نیست این ماده به صورت تجاری به تولید انبوه خواهد رسید یا خیر، اما تولید آن می تواند بسیار هیجان انگیز باشد.