هم رسان: تکنولوژی فعلی واقعیت افزوده عملکرد بسیار خوبی در قرار دادن یک تصویر مجازی در مقابل یک شی واقعی دارد، اما قرار دادن یک تصویر مجازی درپشت یک شی واقعی کاری بس دشوار است و تکنولوژی موجود در صفحه نمایش های واقعیت افزوده ای که در هدست ها استفاده می شود قادر به انجام چنین کاری نیست. اما MIT Technology Review گزارش می دهد که محققان دانشگاه آریزونا یک سیستم اولیه توسعه داده اند که می تواند این کار را انجام دهد.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از انگجت، این پروژه به رهبری هونگ هوآ یکی از اساتید دانشکده College of Optical Sciences انجام شده است، که در مصاحبه با MIT Technology Review گفت این کار از طریق کنترل دقیق نور در دنیای واقعی ممکن شده است. این نمونه اولیه این کار را با استفاده از مجموعه ای از آینه ها و لنز ها انجام می دهد که تفاوت چندانی با یک تلسکوپ ندارد. در تصویر زیر می توانید یک قوری دیجیتالی را ببینید که که در جلوی یک اسپری تمییز کننده و بطری الکل و پشت یک اسپری رنگ قرار گرفته است. هدف هوآ در ساخت این نمونه اولیه این بود که تا حد ممکن هزینه ها را به حداقل برساند، به همین خاطر او و دانشجویانش از لنزهای موجود و نه از لنزهای سفارشی و به طور خاص طراحی شده استفاده کردند و در نتیجه محصول نهایی تا حدودی بزرگ از آب در آمد. هوآ می گوید که در حال حاضر بر روی یک نمونه قابل استفاده کار می کند.

محققان راهی برای قرار دادن یک شیء واقعیت افزوده در پشت اشیاء واقعی یافتنداگرچه او اعلام کرده است که این تحقیق ارتباطی با شرکت Magic Leap ندارد، اما او یکی از مشاوران این شرکت است و نام او حداقل در دو مورد از اختراعات این شرکت ثبت شده است، که یکی از این اختراعات مشابه چیزی است که به تازگی ساخته است. بنابراین شاید این به این معنا باشد که این تکنولوژی پیش از این در تحقیقات شرکت Magic Leap شناخته شده بود. با این وجود، هوآ می گوید ارائه این قابلیت ها در دستگاه های کوچکتر احتمالا به این زودی ها ممکن نخواهد بود. او به MIT Technology Review گفت:” ارائه این قابلیت در هدست های رایج احتمالا مدتی طول خواهد کشید.” اما این اقدام شروعی نوید دهنده برای حل یک مشکل پیچیده است.
این مطالعه اخیرا در Optics Express به چاپ رسیده است.