هم رسان: یکی از روش هایی که با استفاده از آن می توان مغز انسان و عملکرد آن را مطالعه کرد، بهره گیری از الکترودها است. الکترودها در مغز قرار گرفته و سیگنال های مغزی را اندازه گیری می کنند.

به گزارش پایگاه خبری هم رسان و به نقل از ابرگیزمو، یکی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد این است که این الکترودها برای وارد شدن به مغز باید محکم باشند و همین مسئله گاهی اوقات موجب آسیب به بافت های مغز می شود، بدیهی است پزشکان تلاش می کنند از بروز این مسئله جلوگیری کنند به ویژه زمانی که این کار بر روی بیماران انجام می شود. خوشبختانه محققان تگزاسی به تازگی روشی را کشف کرده اند که به واسطه آن کاشت الکترودها با آسیب کمتری انجام می شود.

کشف روش جدیدی برای کاشت الکترود در مغزدر این روش الکترودها ابتدا درون یک لوله قرار می گیرند و پس از آن درون لوله با یک مایع چسبنده پر می شود و سپس این مایع به حرکت الکترودها کمک می کند. این مایع کمک می کند تا الکترودها بدون آنکه آسیبی به بافت های مغز وارد کنند به قسمت های عمیق مغز وارد شوند. «جاکوب رابینسون»، یکی از محققان این پروژه می گوید: «الکترودها همانند یک رشته فرنگی پخته شده می مانند؛ اگر شما بخواهید این رشته ها را درون یک ظرف ژله قرار دهید، مسلماً امکان پذیر نخواهد بود، اما اگر همان رشته را درون یک آب قرار دهید، به راحتی صاف می شود.»
این اکتشاف می تواند باعث بهبود کاربردهای خاصی شود که از الکترود در آن استفاده می شود؛ کارهایی مانند بهبود کنترل صرع یا امکان کنترل اندام های مصنوعی.